Anasayfa » Genel Periyodik Göz Muayeneleri

Genel Periyodik Göz Muayeneleri

Bize Ulaşın
Contact Us

Genel Periyodik Göz Muayeneleri

Genel Göz Muayenesi, Periodik Göz Muayeneleri, Göz MuayenesiGöz Muayenesi, görüşünüzü değerlendirmek ve göz hastalıklarını kontrol etmek için bir dizi test içermektedir. Özellikle göz doktorunuz muhtemelen çeşitli aletler kullanacaktır. Neticede gözlerinize parlak ışıklar tutacak ve bir dizi mercekle bakmanızı isteyecektir. Bilhassa muayene sırasında yapılan her test, görüşünüzün veya göz sağlığınızın farklı bir yönünü değerlendirir.

Neden düzenli göz muayenesi yaptırmalısınız?

Göz muayenesi, göz problemlerini en erken aşamada, yani tedavi edilebilir olduklarında tespit etmeye yardımcı olmaktadır. Düzenli göz muayeneleri, göz sağlığı uzmanınıza görme değişikliklerini düzeltmenize veya bunlara uyum sağlamanıza yardımcı olma şansı vermektedir. Özellikle size gözlerinizin bakımıyla ilgili ipuçları sağlamkatadır. Sonuçta bir göz muayenesi genel sağlığınıza dair ipuçları sağlaması mümkündür.

Göz Muayenesi ne zaman yapılmalı?

Bilhassa yaşınız, sağlığınız ve göz problemleri geliştirme riskiniz de dahil olmak üzere, ne sıklıkla göz muayenesine ihtiyacınız olduğunu çeşitli faktörler belirleyecektir.

Genel yönergeler aşağıdaki gibidir:

Yetişkinler

Genel olarak, sağlıklıysanız ve görme sorunu belirtileriniz yoksa, bazı görme değişikliklerinin ve göz hastalıklarının başlaması muhtemel olan 40 yaşında tam bir göz muayenesi yaptırmanızı öneririz. Özellikle tetkik sonuçlarına dayanarak, doktorumuz gelecekte ne sıklıkta göz muayenesi yaptırmanız gerektiğini önerecektir.

Bilhassa 60 yaşında veya daha büyükseniz, gözlerinizi yılda bir veya iki kez kontrol ettirmelisiniz.

Aşağıdaki durumlarda gözlerinizi daha sık kontrol ettirin:

 • Gözlük veya kontakt lens kullananlar.
 • Ailede göz hastalığı veya görme kaybı öyküsü varsa.
 • Diyabet gibi daha fazla göz hastalığı riskine sokan kronik bir hastalığınız varsa.
 • Göze tesir eden ve yan etkileri olan ilaçlar alıyorsanız.
 • Şimdi göz probleniz var mı?
 • Geçmişte göz problemleriniz oldu mu?
 • Gözlük veya kontak lens kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse, onlardan memnun musunuz?
 • Son yıllarda hangi sağlık sorunlarını yaşadınız?
 • Hangi ilaçları kullanıyorsun?
 • İlaçlara, yiyeceklere veya diğer maddelere alerjiniz var mı?
 • Göz ameliyatı oldunuz mu?
 • Ailenizde makula dejenerasyonu, glokom veya retina dekolmanı gibi göz problemleri olan var mı?
 • Sizde veya ailenizde diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya tüm vücudu etkileyebilecek başka sağlık sorunları var mı?

Göz Muayenizden önce kendinize bu soruların cevaplarını hazırlamanızı tavsiye ederiz.

3 yaş ve altı çocuklar

Çocuk doktorunuz, muhtemelen çocuğunuzun gözlerini sağlıklı göz gelişimi açısından kontrol edecek ve en yaygın çocukluk çağı göz problemlerini arayacaktır. Örnek: tembel göz, şaşılık veya yanlış hizalanmış gözler teşhis edilir. Özellikle 3 ila 5 yaşları arasında daha kapsamlı bir göz muayenesi, görme ve göz hizası ile ilgili sorunları arayacaktır. Bilhassa Göz Tembelliği cocuklarda görülen bir hastalıktır ve 7 yaşına kadar mutlaka teşhis ve tedavi edilmelidir. Malesef ileri yaşlarda teşhis edilen göz tembelliğinizin bir tedavisi yoktur. Neticede tembel olan bir gözde cocuklarda hayat boyu kalıcı görme kaybına yol açacaktır. Bu yüzden çocuklarınızı 2 yasından 7 yaşına kadar her yıl göz muayenesini yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Okul çağındaki çocuklar ve ergenler

Bilhassa çocuğunuzun anaokuluna başlamadan önce görüşünü kontrol ettirmelisiniz. Çocuğunuzun doktoru bundan sonra ne sıklıkta göz muayenesi yapılması gerektiğini önerecektir.

Göz Muayenesi esnasında tıbbi geçmişinizi öğrenmek ve göz testlerinizi yapmak gibi işlemlerin bir bölümünü klinik asistanı veya biyomedikal teknisyeni yapabilir.

Bir Göz Muayenesi genellikle şu adımlar içermektedir:

Görüşünüzü iyileştirmek için gözlük veya kontakt lenslere ihtiyacınız olup olmadığını görmek için görme keskinliğiniz ölçülecektir.

Göz basıncınızın non-kontak tonometri cihazı ile ölçümü yapılacaktır. Doktorunuzun gözünüzün içini daha rahat görebilmesi için göz bebeğinizi genişleten bir göz damlası kullanabilir.

Doktorunuz görüşünüzü ve gözlerinizin tüm bölümlerinin görünümünü ve işlevini kontrol etmek için birkaç test uygulayacaktır.

Muayeneden sonra

Göz muayenenizin sonunda, doktorumuz, ile birlikte görüşünüzün değerlendirilmesi yapacaksınız. Göz hastalığı riskiniz ve görme duyunuzu korumak için alabileceğiniz önleyici tedbirler dahil olmak üzere tüm testlerin sonuçlarını tartışacaksınız.

Görme keskinliği testi

Bu test ne kadar net gördüğünüzü ölçecektir. Doktorunuz sizden bir tabloya veya biraz uzağa yerleştirilmiş bir ekrana basılmış alfabenin farklı harflerini tanımlamanızı ister. Grafikte aşağı doğru hareket ettikçe yazı satırları küçülecektir.

Özellikle her göz ayrı ayrı test edilecektir. Yakın görüşünüz, okuma mesafesinde tutulan harflerin bulunduğu bir kart kullanılarak da test edilmektedir.

Kırılma değerlendirmesi

Işık dalgaları korneanızdan ve lensinizden geçerken kırılmaktadır. Görüntü tam olarak gözünüzün arkasına tam olarak odaklanmıyorsa, kırma kusurunuz var demektir. Bu, mümkün olduğunca net görmek için gözlük, kontakt lens veya refraktif cerrahi gibi bir tür düzeltmeye ihtiyacınız olduğu anlamına gelecektir.

Kırma kusurunuzun değerlendirilmesinde doktorumuz, sizin için en keskin ve rahat görüşü sağlayacak bir lens/gözlük reçetesi belirleyecektir.

Doktorumuz, gözlük veya kontakt lens reçetenizi belirlemek için bilgisayarlı bir ölçüm cihazı kullanarak kırma kusurunuzu ölçecektir.

Göz doktorumuz genellikle, farklı lenslerden (phoropter) oluşan bir cihazdan bakmanızı isteyerek görüşünüzde ince ayar yapacaktır. Özellikle hangi lens kombinasyonunun size en keskin görüşü sağladığına karar vermenizi isteyecektir.

Bio-Mikroskop muayenesi

Mikroskop aracılığı ile gözünüzün önünü yoğun bir ışık çizgisiyle büyüten ve aydınlatan bir göz mikroskopudur. Doktorumuz bu cihazı göz kapaklarını, kirpikleri, korneayı, irisi, lensi ve kornea ile iris arasındaki sıvı odasını incelemek için kullanılmaktadır.

Doktorumuz, gözünüzün üzerindeki yaş filmini renklendirmek için en yaygın olarak floreseinolan bir boya kullanabilir. Bilhassa gözünüzün önündeki hasarlı hücreleri ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Gözyaşlarınız boyayı gözünüzün yüzeyinden oldukça hızlı bir şekilde yıkayacaktır.

Retina muayenesi

Bazen oftalmoskopi veya funduskopi olarak adlandırılan bu muayene, doktorunuzun retina, optik disk ve retinayı besleyen retinal kan damarları dahil olmak üzere gözün arkasını değerlendirmesini sağlar. Doktorunuz, göz bebeklerinizi muayeneden önce göz damlası ile büyültecektir. Akabinde gözünüze ışık tuttuğunda göz bebeklerinizin küçülmesini engellenecektir.

Göz damlası verdikten sonra, göz doktorunuz gözünüzün arkasını görmek için aşağıdaki tekniklerden birini veya birkaçını kullanacaktır.

Doğrudan muayene. Göz doktorunuz, gözün arkasını görmek için gözbebeğinize bir ışık huzmesi göndermek için bir oftalmoskop kullanır. Bazen bu muayeneden önce gözlerinizi büyütmek için göz damlası gerekli değildir.

Dolaylı sınav. Bu sınav sırasında sınav koltuğuna oturabilir veya arkanıza yaslanabilirsiniz. Göz doktorunuz, yoğunlaştırıcı bir mercek ve alnına monte edilmiş parlak bir ışık yardımıyla gözün içini inceler. Bu muayene, doktorunuzun gözünüzün içindeki retinayı ve diğer yapıları çok detaylı ve üç boyutlu olarak görmesini sağlayacaktır.

Glokom taraması

Non-Kontak Tonometri ile gözünüzün içindeki sıvı basıncı ölçülecektir. (göz içi tansiyon). Bu, göz doktorunuzun optik sinire zarar veren bir hastalık olan glokomu tespit etmesine yardımcı olan bir testtir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere göz içi basıncını ölçmek için çeşitli yöntemler mevcuttur:

Non-Kontak Tonometri (Temassız). Bu yöntem, gözünüzdeki basıncı tahmin etmek için bir hava üfleme kullanır. Hiçbir alet gözünüze değmez, bu nedenle anesteziye ihtiyacınız olmaz. Gözünüzde ürkütücü olabilecek anlık bir hava nabzı hissedeceksiniz.

Göz basıncınız ortalamanın üzerindeyse veya optik siniriniz olağandışı görünüyorsa, doktorunuz korneanızın kalınlığını ölçmek için ses dalgalarını kullanan bir pakimetre kullanabilir. Kornea kalınlığını ölçmenin en yaygın yolu, gözünüze anestezik bir damla koymak ve ardından gözün ön yüzeyine temas edecek şekilde küçük bir sonda yerleştirmektir. Ölçüm saniyeler sürer.

Yaşınıza, tıbbi geçmişinize ve göz hastalığı geliştirme riskinize bağlı olarak daha özel testlere ihtiyacınız olabilir.

Bir göz muayenesinin sonuçları şunları içerir:

 • Gözlük veya Lens ihtiyacınızı tespit eder.
 • Excimer Lazer Göz Ameliyatı ile görme düzeltmesine ihtiyacınız olup olmadığını tespit eder.
 • Gözlerinizin sağlıklı olup olmadığını tespit eder.
 • Katarakt, glokom veya Maküler Dejenerasyon veya diyabetik retinopati gibi retina bozukluklarınız olup olmadığını.

Göz muayeneniz başka anormal sonuçlar verirse, doktorumuz başka testler isteyebilir. Sonuçta farklı testler uygulayarak, hastalığın tedavisi için sonraki adımları sizinle tartışacaktır.

Faydalı bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz : Göz Doktorlarımız Kimler?. LASIK Göz Ameliyatları Hakkında. DSR Göz Kanal Tıkanıklığı Tedavileri Hakkında. Göz Kuruluğu Tedavileri Hakkında. Göz Eti yürümesi Piterjiyum Hakkında. Glokom Göz Tansiyonu Hastalığı ve Tedavileri Hakkında. Katarakt Ameliyatları Hakkında. Blepharitis Hakkında (Yabancı Kaynak).

Tecrübeli ve Deneyimli Göz Cerrahlarımız

Op. Dr. Ali Nihat Ofluoğlu, Our eye doctors, Göz Doktoru, göz Doktorlarımız, Göz cerrahlarımız
Göz Hastalıkları Uzmanı

Dr. Ali Nihat Ofluoğlu

Eğitim Bilgileri:
İlkokulu Trabzon’da bitiren Dr. Ofluoglu. Ortaokul ve Liseyi ise İstanbul’da tamamladı. Sonrasında 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Akabinde Göz hastalıkları ihtisasını Avusturya bulunan Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesinde başarı ile tamamladı. Ayrıca Türkiyedeki uzmanlık denkliğini ayrıca İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinden almıştır. Göz hastalıkları uzmanı olarak 1997-2014 yılları arasında Taksim Alman Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı olarak çalışmıştır.

İş Deneyimleri:

 • Alman Hastanesi
 • Galata Tıp Akademisi

Sertifikalar, Üyelikler, Bilimsel Yayınlar:

 • Uluslararası Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler (Scı&Sscı&Arts And Humanities)
 • Die Endeskopie Der Ablritenden Traenenwege. Akuchar,P.Novak,
 • Ofluoğlu F.J:Steinkogler. Spektrum Der Augenheikunde (1985)
 • Volumersatz Der Orbita Mit Bioplastique. F.J. Steinkogler , A. Kuchar,
 • Novak, A.Ofluoğlu Spektrum Der Augenheikunde
 • Türk Oftalmoloji Derneği
 • Eoropean Society Of Cataract And Refractive Surgeons
 • American Sociefty Of Cataract And Refractive Surgey

Uzmanlaştığı Tedaviler ve Ameliyatlar:

 • Rekraktif Lazer Göz Ameliyatları: iLASIK (Femto Lasik), LASIK, LASEK, Trans Epitelial PRK (NO TOUCH) ve SMILE
 • Katarak Cerrahisi (Akıllı Lens Ameliyatları)
 • Keratoconus Tedavileri – Cross-Linking Ameliyatları
 • Pterjiyum – Göz eti (Kuş Kanadı) Ameliyatları-
 • Göz Kuruluğu Hastalığı ve Tedavileri
 • Şaşılık Tedavileri
 • Glaucoma- Glokom Göz Tansiyonu Tedavileri
 • Diyabetik Retinopati – Şekere Bağlı Göz Hastalıkları Tedavileri
 • Makula Dejenerasyonu Sarı Nokta Hastalığı Tedavileri
Yabancı dil:
 • İngilizce
 • Almanca
Viyana Tıp Fakültesi
Refraktif ve Katarak Cerrahisi
35 Yıllık Tecrübe
>35.000 Ameliyat
DAHA FAZLA
Op. Dr. Alim Huseynov, Göz Doktoru, Our eye doctors, göz Doktorlarımız, Göz cerrahlarımız, eye surgeon, cornea expert, eye doctor
Göz Hastalıkları Uzmanı

Dr. Alim Huseynov

Eğitim Bilgileri:

İlkokulu, Ortaokul ve Liseyi Bakü de tamamladı. 2010 yılında Azerbaycan Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sonrasında Göz hastalıkları ihtisasını önce Bakü Milli Oftalmoloji Merkezi Azerbaycan da tamamladı. Ayrıca 2014 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bursu almaya hak kazanarak, 2014-2018 yıllarında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim dalında Türkiyedeki uzmanlık denkliğini tamamladı ve 2018 yılına kadar üniversitede araştırma görevlisi ve göz hastalıkları uzmanı olarak görev yaptı. Ayrıca Dr. Huseynov Oküloplastik Cerrahi konusunda çalışmalarına devam etmiştir. Son olarak 2019-2022 yılları arasında Özel LIV Hospital Ulus Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı olarak çalışmıştır.

İş Deneyimleri:

 • Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Özel LIV Hospital Ulus

Üyelikler, İştirak ettiği bilimsel araştırmalar:

 • Peroperatif gelişen koroid dekolmanı ve yönetimi.
 • Arka Polar Kataraktta Cerrahi Yaklaşım.
 • Iatrogenic retinal artery occlusion caused by cosmetic facial autologous fat filler injections.
 • Sigara Kullanımının Oküler Yüzey ve Kornea Sinirleri Üzerine Etkisi
 • Diskoid lupus eritematozus’lu hastada lupus koroidopatisi
 • Oküloplastik Cerrahi Yaklaşım
 • Endoftalmi ve erken parsplanavitrektomi ile tedavisi
 • Türk Oftalmoloji Derneği

Uzmanlaştığı Tedaviler ve Ameliyatlar:

 • Rekraktif Lazer Göz Ameliyatları: iLASIK (Femto Lasik), LASIK, LASEK, Trans Epitelial PRK (NO TOUCH) ve SMILE
 • Katarak Cerrahisi (Akıllı Lens Ameliyatları)
 • Keratoconus Tedavileri – Cross-Linking Ameliyatları
 • Pterjiyum – Göz eti (Kuş Kanadı) Ameliyatları
 • Göz Kuruluğu Hastalığı ve Tedavileri
 • Şaşılık Cerrahisi
 • Glaucoma- Glokom Göz Tansiyonu Tedavileri
 • Nörooftalmoloji
 • Retina Hastalıkları Tedavileri
 • Oküloplastik Cerrahi
 • Üveit Hastalıkları
 • Ektropiyon ve entropiyon cerrahisi – Göz kapağı şekil bozukluğu tedavileri
 • Enükleasyon ve Evisserasyon Protez Göz Cerrahisi

Yabancı dil:

 • İngilizce
 • Almanca
 • Rusça
 • Azerice
Selçuk Tıp Fakültesi
Refraktif ve Oküloplastik Cerrahisi
12 Yıllık Tecrübe
>8.000 Ameliyat
DAHA FAZLA

Tecrübeli ve Deneyimli Göz Cerrahımız

Prof. Dr. Fevzi Şentürk, Göz Doktoru, Retina uzmanı, Our eye doctors, göz Doktorlarımız, Göz cerrahlarımız
Göz Hastalıkları Uzmanı

Prof.Dr. Fevzi Şentürk

Eğitim Bilgileri:

İlk, orta ve lise eğitimini Ankarada tamamladı. Sonrasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1994 yılında derece ile mezun olan Fevzi Şentürk, Göz Hastalıkları Uzmanlık eğitimini 2000 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden aldı. Özellikle Fevzi Şentürk, İstanbul Retina Enstitüsünde Retina Fellowship görevini tamamlamış ve yine bu kurumda Doçent ünvanını kazanmıştır. İstanbul Medipol Üniversitesinde Profesör ünvanını alarak halen Akademik kariyerine devam ettirmektedir. Bilhassa bilimsel ve klinik çalışmalarını retina hastalıkları, vitreoretinal cerrahi ve katarakt cerrahisi üzerine yoğunlaşmıştır.

Ödülleri, İştirak ettiği bilimsel araştırmalar ve Yayınları:

 • Retinal kapiller hemanjiom: AB interno cerrahi eksizyonu, 43. Ulusal Kongre Ödülleri, En İyi Video Birincilik Ödülü,2009
 • Kronik santral seröz korioretinopatisinde indosiyanin yeşili anjiografi rehberliğinde fotodinamik tedavi, Türk Oftalmoloji Gazetesi, En İyi Yayın Üçüncülük Ödülü, 2000
 • Retinal kapiller hemanjiom: AB interno cerrahi eksizyonu, 43. Ulusal Kongre Ödülleri, En İyi Video Birincilik Ödülü,2009
 • Kronik santral seröz korioretinopatisinde indosiyanin yeşili anjiografi rehberliğinde fotodinamik tedavi, Türk Oftalmoloji Gazetesi, En İyi Yayın Üçüncülük Ödülü, 2000
 • Vitreoretinal Cerrahi Teknikleri, İkinci Baskı, Hayat Tıp Kitapçılık, 2008
 • Göz Hastalıkları ve Anti-VEGF Tedavi 2010.
 • Oküler Elektrofizyoloji (TOD Eğitim Yayınları No 13) VEP’in anlamı, ISCEV standartlarında VEP kaydı ve parametreleri., 2011
 • Klinik Göz Atlası (Oxford Atlases in Ophthalmology), 2012
 • Göz Hastalıklarında Görüntüleme, Mikroperimetri, 2013
 • Oküler Elektrofizyoloji (TOD Eğitim Yayınları 1.Basım), Multifokal Elektroretinogram Kaydı ve Değerlendirilmesi, 2022.
 • Güncel Vitreoretinal Cerrahi (TOD Eğitim Yayınları), Retina ve Vitreusun Cerrahi Anatomisi, 2022.
 • Türk Tabipler Birliği
 • Türk Oftalmoloji Derneği
 • Türki Cumhuriyetleri Oftalmoloji Derneği
 • International Society for Clinical Electrophysiology of Vision (ISCEV)

Uzmanlaştığı Tedaviler ve Ameliyatlar:

 • Sarı Nokta Hastalığı ve Tedavileri
 • Retina Dekolmanı Tedavileri
 • Şeker ve Hipertansiyona Bağlı Retina Kanamaları ve Tedavileri
 • Gece Körlüğü (Tavuk Karası) Tedavileri
 • Santral Seröz Korioretinopati
 • Retina Damar Tıkanıklıkları
 • Epirentinal Mebran
 • Makula Deliği
 • Glokom göz Tansiyonu
 • Nörooftalmolojik Hastalıklar
 • Vitrektomi-Retina Ameliyatı
 • Göz İçi (İntravitreal) Enjeksiyon Tedavileri
 • Argon Lazer Fotokoagülasyon Tedavisi
 • Fotodinamik Tedaviler

Yabancı dil:

 • İngilizce
Ankara Tıp Fakültesi
Retina Hastalıkları
28 Yıllık Tecrübe
>25.000 Ameliyat
DAHA FAZLA

Düşük maliyetli Göz Tedavilerinden mutlaka kaçının…

Ucuz bir göz tedavisinin sizin için uygun olduğunu düşünebilirsiniz. Ucuza bir televizyon satın alıyorsanız bu iyi olabilir, ancak görme kabiliyetiniz ile kumar oynamaya değmez. Ama bilinizki ucuz göz ameliyatı olmak demek, teknolojiden, hekim kalitesinden ve tıbbi bakım ve steril koşullarından feragat etmek ve en önemlisi risk almak demektir. Göz tedavisi olmak isteyen bir hastanın üzerine düşen ve en çok dikkat etmesi gereken konular; son teknolojiye katarakt cerrahisi ve görüntüleme cihazlarına sahip, steril ortama sahip hastane ve tecrübeli, konusuna hakim doktor ve klinik ekibi seçmek olmalıdır. Tüm hastalarımıza sadece iki gözü olduğunu ve en önemli ve en hassas duyu organının gözleri olduğunu hatırlatmak isteriz.
Bu yapılanların hiçbiri Göz sağlığınızdan daha önemli değil ve biz kaliteden ve son teknolojiden ödün vermiyoruz. Fiyatlarımızı gayet anlaşılabilir, adil ve uygun olarak sizlere sunuyoruz.
Ücretlendirmemizde gizli maliyet yoktur. Göz tedavilerini sizler için karşılanabilir ve uygun hale getiriyoruz.