Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Bize Ulaşın
Contact Us

LASIK Göz Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

* LASIK sonrasında hastaların yaklaşık %96’sında istenen görme sağlanmaktadır.

* Kullanılan uyuşturucu damla ile ağrı hissedilmez, sadece dokunma hissedilir.

* Görme, neredeyse derhal veya LASIK’ten sonraki gün düzelir. Düzeltme ileriki hafta ve aylarda da devam eder.

* LASIK sonrası bandaj gerekli değildir.

* Yaşlılık sebebiyle görme değişirse, LASIK’ten yıllar sonra görmeyi daha da düzeltmek için tekrar LASIK yapılabilir.

* LASIK uygulandıktan sonra, hastaların gözlük veya kontak lens kullanımında çarpıcı bir oranda azalma olur ve birçok hasta bunlara artık ihtiyaç duymamaktadır.

LASIK Güvenli mi?

LASIK, medikal operasyonlar içinde en yüksek güvenlilik oranına sahiptir. LASIK’in emniyet ve etkinliği, yüzlerce akademik tıbbi araştırmacı tarafından toplanan bilimsel deliller vasıtasıyla kanıtlanmıştır.

LASIK Göz Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

Artılara rağmen, LASIK diğer yöntemlere göre hassas bir göz ameliyatıdır.

* LASIK teknik açıdan karmaşıktır. LASIK ameliyatını gerçekleştirecek Göz Cerrahının oldukça tecrübeli olması gerekir.

*Nadiren de olsa çok iyi bir görme için lens veya gözlük kullanımına gerek olabilir. Bu özellikle çok yüksek numaralarda olabilir.

LASIK Göz Ameliyatı sonrasında oluşabilecek geçici yan etkiler nelerdir?

Bazı hastalar LASIK göz ameliyatından sonraki 24-48 saat içinde rahatsızlık duyarlar. Diğer geçici yan etkiler, nadir de olsa;

* Parlama

* Görüntülerin etrafındaki boşlukları görmek

* Gece sürüşte zorluk

* Dalgalanan görme

* Göz kuruluğu

LASIK operasyonundan sonra 4-6 ay boyunca iyileşme süreci yaşarsınız. İyileşme döneminde, bazı hastalar yukarıda belirtilen geçici semptomları yaşayabilir. Zamanla iyileşen bu şikayetler, görmeyi tehdit eden komplikasyonlar veya advers olaylar değildir. Nadiren müteakip operasyonlar da gerekebilir ve kolaylıkla yapılır. Flap tekrar kaldırılırken zorluk yaşanmaz ve takip eden düzeltme operasyonunun hiçbir sakıncası yoktur.

LASIK Göz Ameliyatı nasıl yapılır ve iyileşme süreci nedir?

  1. Ağrıyı önlemek için ameliyattan önce göz uyuşturucu damlaları verilir.
  2. Göz kapağı tutucusu gözü açık tutarak, göz kırpmayı önler.
  3. Gözün üzerine bir emme halkası yerleştirilir ve flap denilen ince saydam tabaka kaldırılır.
  4. Cerrah, ya ”mikrokerotom” ya da “femtosecond” denilen cerrahi bir bıçağı kullanabilir. Flap, korneanın orta kısmını (stromayı) ortaya çıkarmak için geriye katlanır.
  5. Excimer Lazer, korneanın dokusunu şekillendirir.
  6. Korneal flap yerine yerleştirilir. Birkaç dakika içinde dikiş atmadan tekrar kaynar.
  7. Göz damlaları iyileşmeye yardımcı olmak için uygulanır. Ameliyattan sonra gözleriniz yanabilir, kaşınabilir veya tahriş olmuş olabilir. Bu genellikle bir gün içinde ortadan kaybolur. Gözlerinizi ovmamak önemlidir çünkü bu flap’ı hareket ettirebilir. Görmenin stabil hale gelmesi yaklaşık 4-6 ay sürebileceği halde, ertesi gün görmenizin iyileştiğini muhtemelen göreceksiniz.

Lazer Göz Ameliyatına uygun musunuz?

EVET:

Gözlerinizin numarası en az bir yıl değişmemişse, gözleriniz ve genel sağlık durumunuz iyi ise ameliyata uygunsunuz.

ABD’de FDA, 18 yaşın üzerindeki herkes için LASIK’i onayladı. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde (katarakt gibi) ortaya çıkan şartlar uygunluğu etkileyebilir ancak LASIK olmak için ileri yaş çok önemli değildir. Katarakt ameliyatı geçirmişseniz ve göremiyorsanız ve gözlükle okumaya ihtiyacınız varsa Excimer Lazer ameliyatı sizin için iyi bir seçim olabilir.

HAYIR:

Hamileyseniz, diyabetiniz kontrol altında değilse, HIV, lupus veya romatoid artrit gibi sistematik hastalıklarınız varsa Excimer Lazer ameliyatı sizin için uygun olmayabilir.

Hamile hastaların Lazer Göz tedavilerini yapılabilmesi için mutlaka hamilelik ve emzirme döneminin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Sizle en iyi seçenekleri değerlendirmek ve tartışmak için buradayız. Her zaman arayabilir ve bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ne zaman işe geri dönebilirim?

LASIK ameliyatından sonra ertesi gün işe dönebilirsiniz. LASIK ameliyatından sonra az da olsa rahatsızlık sadece 1-2 gün sürebilir.

Diğer LASEK, PRK veya No Touch Lazer yöntemlerinde ameliyat sonrası iyileşme ve rahatsızlık süresi  5-7 gün boyunca devam eder. Lazer uygulaması iki göze de sırası ile aynı günde yapılır. Böylece günlük hayatınıza daha hızlı dönebilirsiniz.

Ne kadar sürer?

Toplam hazırlık ve çalışma süresi yaklaşık 10-20 dakikadır, operasyonun kendisi yalnızca saniyeler sürer. Ameliyattan önce gözleri uyuşturmak için lokal anestetik göz damlaları kullanılır.

LASIK göz ameliyatı öncesi hangi testler uygulanır?

Operasyondan önce detaylı ​​testler yapılmalıdır: Korneanın kalınlığı ve kırılma derecesi ölçülmelidir. Kornea haritasının çekilmesi(topografi), göz tansiyonu ve pupilla dilatasyonunun ölçülmesi gerekir. Bu testler yapıldıktan sonra Doktorumuz aklınızdaki herhangi bir soruyu cevaplayacaktır. Ardından, karar verilen Excimer Lazer operasyonu için randevu alabilirsiniz.

LASIK göz ameliyatı için kontrole nasıl hazırlanmalıyım?

Sert kontak lenslerinizi yukarıda bahsettiğimiz değerlendirmeden yaklaşık bir hafta önce takmayı bırakın. Yumuşak lensler, değerlendirmeden en az 3 gün önce çıkartılmalıdır. Numaralarınızın gözden geçirilebilmesi için gözlükleriniz ile konsültasyona geliniz.

Operasyon Gününün Hazırlıkları

* Ameliyattan sonra sizi eve götürmesi için bir yakınınızı beraberinizde getirmeyi planlayın.

* Ameliyat gününde, doktora gitmeden önce hafif bir yemek yiyin ve düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa, tümünü alın.

* Ameliyattan sonra gözleriniz ışığa duyarlı olabileceğinden güneş gözlüğü getirmek isteyebilirsiniz.

Göz makyajı veya geçici takma kirpikleri çıkarın. Kalıcı takma kirpikleriniz veya kalıcı göz makyajınız varsa sorun değil.

LASIK göz cerrahisi sırasında ne olur?

LASIK göz ameliyatı sırasında, Kornea flap’ı acısız bir şekilde kaldırılır ve alttaki kornea dokusu Excimer Lazer ile yeniden şekillendirilir. Kornea, ışığı retina üzerine doğru odaklaması için yeniden şekillendirildikten sonra, kornea flap’ı yerine geri konur ve ameliyat tamamlanır. LASIK, göz damlası şeklinde lokal anestezi altında iken yapılır ve genellikle yaklaşık 10 dakika sürer. Hastalar hafif sakinleştirici de isteyebilir.

No Touch - PRK - T-PRK ve LASEK Lazer Göz Ameliyatlarının Riskleri Nelerdir?

No Touch – PRK – T-PRK  ve LASEK aynı cerrahi prensip ile yapılan Laser Göz Ameliyatlarıdır. Özellikle bu lazer göz ameliyatlar ile ilgili başka hiç bir yerde bulamayacağınız bilgileri sizleri için hazırladık. No Touch – PRK- T-PRK ve LASEK Laser Ameliyatının Tüm Detaylı Risklerini Öğrenmek için linke tıklayın…

Ameliyat Sonrası Bakım

LASIK Göz ameliyatından sonra, doktorunuz enfeksiyon ve göz kuruluğunu önlemek için reçeteli göz damlası verecektir. Bu damlalar, kullandığınızda ani bir hafif yanma veya görme bulanıklığı yaratabilir. Göz doktorunuz tarafından onaylanmayan damlaları kullanmayın.

LASIK operasyonundan sonra duş almayın ve gözlerinize 24 saat boyunca su değdirmeyin.

Eğer PRK veya LASEK yaptırmışsanız ameliyattan sonra 72 saat boyunca yani 3 gün süreyle duş almayın ve gözlerinizi su ile temas ettirmeyin. Doktorunuz ameliyattan sonraki gün kontrol için sizi görecektir.

Gözlerinizi tahriş edebilecek şeyler kullanmayın ve ellerinizi gözlerinize götürmeyin. Göz yaşarması olursa, damlaları gözlerinize dokunmadan yalnızca yüzünüzden silmelisiniz.

Kullanabildiğiniz bir ağrı kesici ve güzel bir uykudan sonra yeni görüşünüzün keyfine varabilirsiniz

Lazer Göz Ameliyatı ile Gözlük ve Lensten kurtulmak mümkün mü?

Yıllık Göz Kozmetik tüketimlerinizi, gözlük masrafını ve daha önemlisi, gözlük ve lensinizi kaybetmeyi unutun! Gözlükleriniz ve lenslerinizle ilgili tüm zahmet ve masraflardan kurtulmak istemez misiniz? Gözlüklerinizle ya da lenslerinizle yaşamaktan bıktınız mı?

Bunların hiçbirine ihtiyacınız olmadan denizin dibinde dalışın, kayak, koşu yapmanın, bisiklete binmenin ne kadar güzel olacağını hayal edin!

LASIK şu anda dünyada en sık gerçekleştirilen ve mecburi olmadan hasta tarafından gönüllü olarak seçilen en yaygın Lazer Göz operasyonudur.

Lazer Göz Ameliyatı sonrası görüşüm kötüleşebilir mi?

Lazer Göz Ameliyatı olduktan sonra lazer tarafından korneada yapılan değişiklikler kalıcı ve tamamen stabildir. Gözünüz ameliyat sonrasındaki yeni görüş düzenine hızla uyum sağlar.

Bununla birlikte, Lazer Göz Ameliyatından sonraki yıllarda vücudun yaşlanma sürecinin kaçınılmaz olması nedeniyle gözünüzün numarasının değişmesi mümkündür. Bunun, Lazer Göz Cerrahisinin hiçbir etkisinin olmadığını belirtmemiz gerekir.

Ne yazık ki, yaşlandıkça vücudumuzun çeşitli kısımlarıyla birlikte, gözlerimiz de olumsuz şekillerde değişebilir. Yaşlanma nedeni ile görme yeteneğimizdeki bozulmalar için karşılaşacağımız en muhtemel kusur Presbiyopidir. Presbiyopi 45-65 yaş arasındaki herkesi etkilemeye başlayan bir problemdir.

Bu, Lazer Göz Ameliyatı olmuş kişilerde bir daha asla gözlük kullanmayacakları anlamına gelmez. Presbiyopi’nin doğal etkileri nedeniyle gelecekte gözlüklere ihtiyacınız olabilir.

İyi haber şu ki Lazer Göz Cerrahisi basit bir ayarlama veya geliştirme prosedürü ile her zaman bu küçük değişiklikleri telafi etmek için tekrar tekrar uygulanabilir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme ve Ameliyat Sonrası Bakım Kılavuzu

Gözlerimiz vücudumuzun en değerli ve sofistike kısımları arasında yer almaktadır. Gözler insan vücudunda bilinen en etkileyici ve güçlü savunma ve iyileştirme yeteneğine sahip organlarımızın başında gelir.

Gözlerimiz kendisini ayarlanabilir bir kalkan kullanarak ışığa ve toza karşı koruma sağlayabilir, şeffaf bir anti bakteriyel sıvı tabakası kullanarak enfeksiyonlara karşı savaşabilir ve eşsiz bir yenilenme kabiliyeti sayesinde hızla iyileşir.

Tüm bu özellikler gözlerimizin inanılmaz derecede dayanıklı olduğu anlamına gelmez, doğuştan veya yaşlılığa bağlı zamanla oluşabilen odaklanma hatalarını düzeltmenin, Lazer Göz Cerrahisi kullanarak görüşünüzü kalıcı olarak iyileştirmenin mümkün olduğu anlamına gelir.

Gözlerinize güçlü ve minimal cerrahi müdahale ile uygulanan Lazer tedavileri sonucunda iyileşme süreci hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleşir. Çoğu hasta Lazer tedavisinden çıktığı andan itibaren görme kabiliyetinin iyileştiğini fark eder ve ertesi sabah düzenli günlük aktivitelerine döner ve ilk hafta içinde iyileşmenin yaklaşık yüzde 80’ine ulaşır.

Lazer Göz Cerrahisi hala bilinen en iyi cerrahi prosedürdür.

En Hızlı ve Ağrısız iyileşme süreci

İyileşme sürecinde bir miktar ağrı yaşamanın, herhangi bir tipik cerrahi prosedürün kaçınılmaz bir parçası olduğunu bilmek gerekir. Ancak Lazer Göz Cerrahisi en hafif ağrı duyacağınız ve en kısa zamanda iyileşme gösteren minimal bir cerrahi uygulamadır.

Lazer Göz Cerrahisi o kadar kısa ve minimal cerrahi müdahale ile yapılır ki, tedaviyi olduktan sonra gözlüksüz görmeye başlar ve çok çabuk iyileşirsiniz.

Hastaların tedaviden sonra yaşayabilecekleri tek rahatsızlık, ilk birkaç saat boyunca çok hafif bir ağrı hissetmeleridir. Gözlerinizi ameliyat sonrasında biraz sulu ve biraz da ışığa hassas hissedebilirsiniz. Ancak hastaların büyük çoğunluğunda bu etkiler hemen hemen fark edilmez ve çok hızlı bir şekilde iyileşir. Size sağlanan göz damlalarını düzenli bir şekilde kullanmanız, gözlerinizin ameliyat sonrasında iyileşmesini hızlandıracaktır.

LASIK, Akıllı Lazer veya SMILE ameliyatları sonrasında hastaların ağrı hissetmeleri yaygın değildir. Özellikle geleneksel PRK/LASEK ameliyatlarından sonra hastaların 3-4 gün boyunca rahatsızlık yaşadıklarını ve günlük hayata hemen dönemediklerini belirtmek gerekir.

Ameliyat sonrası işinize geri dönmek

Lazer Göz Cerrahisi uygulanan hastaların büyük çoğunluğu tedavilerinden 24 saat sonra tekrar işe geri dönebilirler. Bu süre LASIK, SMILE veya Akıllı Lazer ameliyatları için geçerlidir.

LASEK/PRK ameliyatı olduysanız biraz daha uzun sürebilir, bu ameliyatı olanlar yaklaşık yedi gün sonra işe dönmeyi planlamalıdır.

Hızla işe veya günlük hayatına geri dönmek, çoğu hasta için önceliklidir. Bununla birlikte, işe döndüğünüzde, iyileşmenizi desteklemeye yardımcı olmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Günümüzde klimalı ofis ortamlarında bilgisayara bakarak çalışıldığı için daha az göz kırptığımızı unutmamamız gerekir. Daha az göz kırpmak ve klimalı ortam göz kuruluğuna sebep olabilir. Tavsiyemiz ameliyat sonrasında bir süre gözlerinizi yapay gözyaşlarıyla iyice nemlendirerek, gözlerimizi nemli tutmak ve rahatlamasını sağlamaktır.

Örneğin, gözünüze toz veya duman girme riskinin olduğu bir ortamda çalışıyorsanız, buna çok dikkat etmeniz gerekir. Bu tür ortamlarda çalışmak zorundaysanız gözünüzde tahrişe veya gereksiz komplikasyonlara neden olmasını önlemek için güvenlik gözlükleri gibi uygun önlemler almanız gerekecektir.

Güneşli bir ortamda çalışmak zorundaysanız, %100 UV korumalı bir güneş gözlüğü takmanız iyileşmenin ilk birkaç haftası için bir zorunluluktur.

Lazer Göz Ameliyatından Sonra Araç kullanımı

Araç kullanımında en önemli unsur iyi bir görüşe sahip olmaktır. Lazer Göz Ameliyatı olan birçok kişi, sürücü koltuğuna geri dönmenin zaman aldığını düşünmektedir.

LASIK veya Akıllı Lazer Ameliyatı olmuşsanız sadece 24 saat kadar kısa bir süre sonra araba kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrasında birçok kişi uzun zaman sonra gözlüksüz görebilen gözlerle araç kullanmaya başladığında özgür ve mutlu bir deneyim yaşamaktadırlar.

LASIK ve Akıllı Lazer Göz Ameliyatından sonra normal hayatınıza ne kadar çabuk geri döndüğünüz, tedaviye gittiğiniz hastaneye ve cerrahınıza bağlıdır. Nişantaşı Hastanesi Göz Merkezi’nde, LASIK ve Akıllı Lazer hastalarının yüzde 95’inden fazlası, ameliyattan sonraki ilk gün normal sürüş kabiliyetine sahiptir.

Tüm hastalarımız için uyguladığımız Lazer Göz Ameliyatı tedavileri (LASEK ve PRK hariç) standarttır ve tedavinizden sonraki gün Cerrahınız, yapacağı konsültasyon sonucunda görüşünüzün sürüş standardını karşılayıp karşılamadığı konusunda sizi net olarak bilgilendirecektir.

Cerrahınızın, ameliyatınızdan sonraki ilk günde yapacağı kontrol sonrasında arabanızı kullanmakta özgür olacaksınız. Bununla birlikte, en az birkaç gün sadece kısa mesafeler için araç kullanmaya dikkat etmeniz gerekir. Gece sürüşlerinde karşınıza çıkan ışıkların etrafında küçük ışık patlamaları ve hareler görmeniz gayet normaldir.

Bu tür ‘yan etkiler’ beklenmekte olup, bu tip etkiler gözün iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Çoğu hasta bu etkileri çok hafif olarak yaşar ve birçoğu hiç fark etmez. Lazer Göz Ameliyatının, iyileşme sırasında karşılaşabileceğiniz doğal yan etkileri hakkında daha ayrıntılı bilgi sizlere Cerrahınız tarafından verilecektir.

Ameliyat sonrasında tüm hastalarımıza yolcu koltuğunda oturmalarını ve gözlerini kapatarak evlerine ulaşıncaya kadar mümkün olduğunca dinlenmelerini öneriyoruz. Ameliyat günü bir yakınınızın sizinle gelmesi ve ameliyat sonrasında aracınızı kullanmak üzere sizi eve götürmesi, refakat etmesi gerekmektedir. Aynı şekilde bir sonraki gün ilk gün kontrolü için randevunuza geri getirmesi gerekmektedir.

Eğer aracınızı kullanacak ve refakat edecek bir yakınınızı bulamadıysanız, hiç merak etmeyin. Hastanemizin VIP servisinden faydalanabilirsiniz. VIP servisimizden faydalanmak ve detayları öğrenmek için Hasta Koordinatörümüze danışabilirsiniz.

Lazer Göz Ameliyatından Sonra TV, Bilgisayar ve Akıllı Telefon Kullanımı

LASIK ve Akıllı Lazer Ameliyatınızdan sonra kısa bir süre de olsa herhangi bir ekrana bakamayacak olmak, whatsapp mesajlarını göremeyecek olmak ve sosyal medya hesaplarınızı takip edemeyecek olmak size korkutucu gelebilir! Fakat bu sürenin sadece 24 saatten fazla olmayacağını bilmek belki sizi bir nebze olsa rahatlatabilir. Dahası bu sürede bu cihazlarınızdan ne kadar uzak durursanız, iyileşme süreciniz bir o kadar hızlı ve ağrısız olur ve günlük hayatınıza çabucak geri dönersiniz.

Ekrana bakmadan geçireceğiniz 24 saatlik dönemde, ayaklarınızı uzatmanızı ve rahat ve az ışıklı loş bir ortamda, ekranlardan uzak bir yerde sakin bir zaman geçirmenizi öneririz. Bu 24 saatlik süreçte işinize ara verin, göz damlalarınızı düzenli kullanın ve gözlerinizi kapatarak dinlenmeye çalışın.

Bu sürenin sonunda ekranlara bakmaya ve özellikle bilgisayar kullanmaya devam edecekseniz gözlerinizin kuruyabileceğini sakın unutmayın. Gözlerinizi rahatlatmak için sık sık göz damlalarını kullanmak üzere yanınızdan ayırmamanız gerekecektir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Spor ve Banyo Yapmak

Lazer Göz Ameliyatına karar verdiyseniz bir süre spor yapmaktan ve terlemekten kaçınmanız gerekiyor. Ancak iyi haber şu ki bu çok uzun sürmeyecek

Lazer Göz Ameliyatından sonra gözleriniz tamamen doğal ve beklenen inflamatuar süreçten geçer. Bu nedenle gözleriniz bir süre normalden biraz daha hassas hale gelir.

Bu nedenle iyileşme sürecine yardımcı olmak için yorucu faaliyetlerden kaçınmak veya ter, toz veya duman gibi etken maddelerin gözlerinize temasının önüne geçmek için bu aktivitelere ara vermeniz gerekmektedir.

Bu yüzden ameliyattan 24 saat sonrasına kadar başınıza ve gözlerinize su değmeyecek şekilde banyo yapmanız ve sauna, buhar odası veya jakuzi keyfinize ara vermeniz önerilir. Ayrıca LASIK Ameliyatınızdan sonraki üç gün süresince egzersiz yapmamanız veya spor yapmamanız da tavsiye edilir.

Terlemeden yürüme ve esneme gibi hafif aktiviteleri bu süre içinde yapabilirisiniz ve üçüncü gün koşu, sabit bisiklet ve küçük ağırlık kaldırma gibi aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Kornea ilk birkaç hafta boyunca hala iyileşme modunda olacağından, bu süre zarfında gözünüze ter dökmekten kaçınmak ve gözlerinize ellerinizi götürerek ovalamaktan kaçınmak önemlidir. İkinci haftaya kadar, korneanın dokusu daha da iyileşecek ve tenis, squash, yüzme, dağ bisikleti ve kayak gibi sporlara katılmayı güvenli hale getirecektir.

Boks, dövüş sanatları, su kayağı gibi fiziksel ve yüksek etkili sporlardan genellikle tedavinizden en az bir ay sonrasına kadar kaçınılmalıdır. Sporunuza veya etkinliğinize geri dönmeniz için ne zaman uygun olacağını Cerrahınıza danışarak öğrenebilirsiniz.

Lazer Göz Ameliyatından Sonra Seyahat

LASIK Ameliyatlarından sonraki ilk 24 saat araç kullanamazsınız. Bu araçla seyahat edemezsiniz anlamına gelmemektedir. İlk 24 saat sonrası kontrolünüze geldikten sonra araç kullanabilir, uçak, gemi veya otobüs seyahatine çıkabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken tek şey, gözleriniz hala hassas olacağından ve uçak kabinindeki klima etkisinden dolayı hava çok kuru olduğundan, gözlerinizi nemli ve rahat tutmak için göz damlalarınızı yanınızda bulundurmanızdır.

Lazer Göz Ameliyatından Sonra Makyaj Yapabilir Miyim?

Lazer Ameliyatı sonrasında yaklaşık bir hafta boyunca makyaj yapmamak önemlidir. Ancak bu; ruj, allık, kapatıcı ve fondöten gibi genel makyaj ürünlerini kapsamaz. Sadece genel makyaj ürünlerini kullanmaktan tedavinizden sonraki ilk 24 saat boyunca kaçınılmalıdır.

Yedi gün boyunca kullanılması sakıncalı olan makyaj ürünleri, sadece göz farı, göz kalemi ve maskara gibi gözü çevreleyen veya göze yaklaşan ürünler için geçerlidir.

Lazer Göz Cerrahisi İyileşme Süreci ve Göz Bakımı

Lazer Göz Cerrahisi sonrası iyileşme genellikle inanılmaz derecede hızlı ve sorunsuzdur, çoğu hasta ertesi gün normal hayatına geri döner.

Ancak sağlıklı, stabil bir iyileşmeyi sağlamak için ameliyatınızı izleyen ilk 12 ay boyunca bir dizi ameliyat sonrası bakım kurallarını uygulamanız ve kontrol için cerrahınızdan randevu alarak hastanemizi ziyaret etmeniz önerilir.

İlk bakımın, ameliyattan sonraki gün yapılması şarttır. Daha sonraki bakım ise takip eden 3. veya 4. hafta, sonraki takip eden 3. ay ve 1. yılda veya her bir hasta için Cerrahımızın gerekli gördüğü sıklıkta yapılır. Randevular sırasında, Cerrahınız görüşünüzü kontrol edecek ve iyileşmenin nasıl gittiğiyle ilgili testler yapacaktır.

Aşağıda yüksek kaliteli bir bakım programını neyin oluşturduğunu detaylı olarak incelemenizi rica ediyoruz. Öncelikle, LASIK uygulanan hastalarımızın ortalaması alınarak hesaplanan iyileşme zaman çizelgesine bakalım. LASEK / PRK için biraz daha yavaş ve SMILE için biraz daha hızlıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, Prespiyopi Akıllı Lazer ameliyatından sonra hastalarımızın bir uyum süresine ihtiyacı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Lazer Göz Cerrahisi iyileşme süreci, normal olarak üç ila altı ay sürer. Ancak şevkiniz kırılmasın; bu süreç sadece görüşünüz yüzde 100’e ulaşması ve kuru göz semptomlarının çözülmesi için geçen zamandır. Tedaviyi izleyen ilk birkaç gün içinde, görmeniz optimal seviyelere ulaşacaktır.

Normal yaşamınıza ne zaman dönebileceğiniz ve belirli etkinliklere ne zaman dönebileceğiniz hakkında fikir edinmek için iyileşme zaman çizelgesine mutlaka göz atın. Belirli bir etkinlikle ilgili sorunuz varsa hiç çekinmeden Cerrahınıza danışabilirsiniz.

İlk 24 Saat

Ameliyatınızın hemen ardından vizyonunuzda iyileşmeler göreceksiniz.

İlk birkaç saat boyunca görüşünüz biraz sisli veya bulanık olabilir, bu nedenle bu süre boyunca dinlenmeniz ve gözlerinizi kapalı tutmanız önerilir.

Bir yakınınız tarafından klinikten alınmanız önerilir. Günün ilerleyen saatlerinde yeraltı metro taşıma araçlarına binmemenizi şiddetle tavsiye ederiz, ancak taksi veya açık hava toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz.

Evde yaptığınız hafif aktivitelerinize geri dönebilirsiniz, ancak gözlerinize dokunmamanız veya temas edecek cisimlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Göz yorgunluğunu önlemek ve hızlı bir iyileşme sağlamak için tüm ekranlı elektronik cihazlarınızı kullanmaktan vazgeçin. Gözünüzü yoracak tüm okuma etkinliklerden kaçının.

Başınıza ve gözlerinize sabun veya su değdirmeden banyo almaya dikkat edin.

Klimalı ortamlardan uzak durun ve size verilen göz damlalarınızı düzenli kullanın.

Çok hafif kaşıntı veya kuruluk yaşayabilirsiniz. Gözlerinizi ovalamaktan kaçının ve bunun yerine nemlendirici göz yaşı damlalarını kullanarak gözlerinizi rahatlatın.

Bir Sonraki Gün

Tedavinizden sonraki ilk gün, ilk kontrol randevunuz için hastanemizi ziyaret edeceksiniz.

Burada, cerrahınız her şeyin yolunda gittiğini kontrol edecek ve günlük aktivitelerinizin çoğuna geri döneceksiniz.

Bir yakınınızın sizi hastaneye getirmesini öneririz.

Gözlerinizin kurumasını önlemek için göz yaşı damlalarını kullandığınız sürece TV izleyebilirsiniz.

İşinize geri dönebilirsiniz, UV filtreli güneş gözlüğü takmanızı ve bilgisayar ekranına bakmanızı öneririz. Çalıştığınız süre boyunca göz damlalarınızı kullanmayı ihmal etmeyin.

Havayolu ile uçabilir, seyahat edebilirsiniz. Ancak kabin içinde hava çok kuru olduğundan göz damlalarını elinizde bulundurun.

Gözlerinize sabun temas etmemesine dikkat edin.

Geceleri ışıkların etrafında hareler ve ışık parlamaları görebilirsiniz. Korneadaki ödem azaldıkça bunlar yavaş yavaş azalacaktır.

3.Gün

Bu zamana kadar, korneanın hassasiyeti azalmıştır. Spor salonuna geri dönebilir, koşu, sabit bisiklet ve hafif ağırlık kaldırma gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz. Terinizin gözünüze girmesini önlemek için gözlerinizi ovalamaktan veya dokunmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Makyaj yapabilir, aftershave kullanabilirsiniz.

Gözleriniz iyileşmeye devam ettikçe, az miktarda buğulanma ve dalgalanmalar meydana gelebilir. Özellikle az ışıklı ortamlarda araç kullanırken dikkatli olun.

Güçlü ve yorucu egzersizlerden kaçının. Gözlerinize normalden daha fazla dikkat edin.

2.Hafta

Gece ışık parlamaları gibi etkiler önümüzdeki birkaç hafta içinde yavaş yavaş kaybolur ve etkiler 3-4. hafta ve 3. ay bakım randevularınızda değerlendirilmeye devam eder.

Yüzme, futbol, ​​tenis, squash, dağ bisikleti, tüplü dalış, şnorkelli yüzme, yelken ve kayak gibi sporları yapmaya başlayabilirsiniz.

İşlemden en az bir ay sonrasında boks, dövüş sanatları, su kayağı ve doğa sporları gibi yüksek riskli sporlardan kaçının.

Yine de bazı uyarılara rağmen, tekrar göz makyajı yapmaya başlayabilirsiniz.

4-6 Ay

Bazı hastalarımız tedavilerinden sonraki birkaç ay boyunca kuru göz semptomları yaşayabilir ve bunlar göz yaşı damlalarıyla veya yüzünüzü yıkayarak geçiştiriebilrsiniz. Zaman geçtikçe yavaş yavaş bu semptomlar azalır ve tamamen yok olur. Prespiyobi akıllı lazer tedavisi diğer lazer tedavilerinden daha farklı olduğundan iyileşme süreci biraz farklıdır. Prespiyobi akıllı lazer ameliyatından sonra tam iyileşme süreci kişiden kişiye değişir. Görüşün iyileşmesi beynimizin yeni görme tarzına ne kadar hızlı adapte olduğuna bağlıdır. Görme alanı ne kadar doğal olursa, beynimiz görme şekline o kadar hızlı adapte olur. Bu nedenle, Prespiyobi hastalarının çoğu birkaç hafta içerisinde, yeni görüş kabiliyetine uyum sağlar. Prespiyobi lazer ameliyatı sonucunda, hem yakın hem de uzak görüşün %100 uyum sağlaması yaklaşık 4 ila 6 ay sürer. Bu süreç bazı hastalar için daha hızlı, bazı hastalarda daha yavaştır. Bu süreçte doktorunuzla düzenli olarak görüşünüzün kalitesini yakından takip ettirmek adaptasyon sürecinizin mümkün olan en iyi şartlarda olmasını sağlayacaktır.

 

4. ay kontrolü ve 12. ay kontrolünüzü mutlaka yaptırmalısınız.

Sıkı Kontrol ve Kaliteli Bakım

Lazer Göz Ameliyatınız sonrasındaki tüm kontrolleriniz ücretsizdir. Bu genellikle hastalarını önemseyen bir hastanenin göstergesidir.

Birkaç hafta veya ayda bir, klinikte yapılan düzenli kontroller dışında, ameliyat sonrası kaliteli bir bakım programında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta önemli bulunmaktadır.

7/24 Bakım Sonrası Hizmet

Cerrahınıza ihtiyaç duyulması son derece nadir olsa da, ameliyat sonrası kontrolleriniz ve bakımlarınız için süresi ne olursa olsun kendisi ile iletişim içerisinde olmanız çok önemlidir.

 

Hasta koordinatörlerimize sorularınız için her zaman her türlü iletişim yöntemi ile ulaşabilirsiniz. Cerrahınızı her zaman arayabilir kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. İyileşme süreciniz ne kadar iyi olursa olsun, tüm hastalarımız bu süreç boyunca mutlaka Cerrahlarımızla temasta olmalıdırlar.

Özenli ve Bilgili Personel

Ameliyat olma gerçeği herkes için biraz korkutucu olabilir. Bu nedenle, tüm süreç boyunca size sakinleştirecek, rahatlatacak ve yardımcı olabilecek son derece eğitimli ve deneyimli bir ekibimiz olduğunu söylemeye gerek yok.

Hayat Boyu Bizimlesiniz

Vücudumuzun geri kalanı gibi, gözlerimiz zamanla değişir ve yaşlanır. Hasta odaklı Hastane Hizmetimizde size asla bir kerelik bir hasta olarak davranılmaz, ilk günden itibaren ömür boyu bizleri yanınızda hissetmeniz için elimizden geleni yapıyor olacağız.

Kuruyan Gözler

Lazer Göz Cerrahisinin en hissedilen geçici yan etkisi, “kuru göz” rahatsızlığıdır. Bu yüzden tüm hastalarımıza göz yaşı damlası sağlıyoruz.

Gözlerinizi size verilen damlalarla iyi bir şekilde nemli ve ıslak tutmanızı, hafif bir rahatsızlık veya tahriş hissettiğinizde bu göz damlalarını kullanmanızı istiyoruz. Özellikle klimalı bir odada veya uzun bir süre boyunca bir ekran kullanırken bu göz damlalarını kullanmanız öneriyoruz. Kuru göz semptomları genellikle 3-6 ay içinde düzelir, ancak bazı durumlarda bir yıla kadar sürebilir.

FemtoSecond ile yapılan SMILE Lazer ameliyatları sonrasında “kuru göz” yan etkisinin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.

Işık Hassaslığı

Lazer Göz Ameliyatından sonra bir miktar ışık duyarlılığı beklenir ve normalde ilk 12-24 saat içinde azalır. Bu süre zarfında, aşırı parlak, yüksek ve yoğun ışıklara bakmaktan kaçınmanızı ve güneşliyse güneş gözlüğü takmanızı öneririz.

Dalgalanan Görüş

Ameliyattan hemen sonra bulanık görme yaşayabilirsiniz, ancak görüşünüz stabil hale geldikçe bu azalır. Ameliyattan sonraki ilk haftada görüşünüzün değiştiğini veya dalgalanmaların azaldığını hissedeceksiniz. Bu iyileşme sürecinin normal bir parçasıdır ve endişelenecek bir şey değildir.

Hareler ve Işık Parlamaları

Hareler ve ışık parlamaları, düşük yoğunluklu ışık koşullarında ve geceleri ortaya çıkabilecek parlama türleridir. Hareler ışıkların etrafında parlayan halkalardır.

Her biri ameliyattan kaynaklanan korneadaki geçici ödemin bir sonucudur ve bu nedenle her hasta tarafından bir dereceye kadar deneyimlenir ve ilk birkaç haftada git gide azalarak yok olur.

Lazer Göz Cerrahisi hakkında cevabını bulamadığınız sorularınız mı var? Göz numaranız veya belirli bir tedavimiz hakkında bilgiye mi ihtiyacınız var?

Bizimle hemen temasa geçmek için tıklayabilirsiniz…

Tedavi Türlerine Göre Lazer Göz Cerrahisi ve Katarakt Ameliyatı Maliyetleri neye göre değişir?

Özellikle Presbiyopi Akıllı Lazer Ameliyatı, 4. Jenerasyon Excelsius Excimer Lazeri ile yapılabildiğinden bu tedavinin diğer hastane veya kliniklerce yapılamayacağını bilmelisiniz. Presbiyopi Akıllı Lazer Ameliyatı, yakın görme kusurunu Excimer Lazer yani LASIK yönetimi ile düzelten tek yöntemdir. Excelsius Akıllı Lazer uygulaması diğer kliniklerce uygulanamamaktadır. Akıllı Lazer yöntemi, kesinlikle Akıllı Lens yani Multifokal Lens kullanılmadan, sadece Kornea üzerinde iki göze birden Akıllı Lazer ile yapılan cerrahi operasyondur. Bu nedenle Akıllı Lens (MultiFokal) katarakt ameliyatına oranla nerdeyse %65 daha hesaplıdır.

 

LASIK Ameliyat yöntemi ile Miyop, Astigmat ve Hipermetropi göz kusurlarında fiyatı belirleyen 1. unsur Cerrah kalitesidir. 2. unsur ise kullanılan teknoloji ve ameliyat olunan Hastane veya klinik ortamıdır. LASIK Göz Cerrahisinde kullanılan Excimer ve FemtoSecond Lazer cihazlarımız 4. jenerasyon son teknoloji ile tasarlanmış ve donatılmıştır. Kullanılan tüm Lazer cihazlarımız 2022 modeldir. Lazer Göz Ameliyatınızı mutlaka bir Hastane ortamında olmanızı tavsiye ediyoruz.

Unutmayınız ki tam teşekküllü bir Hastane ortamı, Göz Ameliyatı için Sağlık Bakanlığınca şart koşulan tüm kadro/ekipman yatırımını eksiksiz yapmış ve her türlü ihtiyacınızı karşılayacak hizmet standardına sahiptir. Bu yüzden Hastane ortamında yapılan Göz Ameliyatları, Klinik veya Tıp Merkezlerinde yapılan Göz ameliyatlarına oranla farklılık gösterebilir.

PRK, LASEK ve Notouch yöntemi ile yapılan göz ameliyatlarında maliyeti belirleyen en önemli unsur Cerrah kalitesidir. Bu teknikler ile yapılan ameliyatlar üstün cerrahi tecrübe gerektirmektedir. Bu göz ameliyatı teknikleri 2. jenerasyon ameliyatlar içerisinde yer aldığından ve hasta için daha acı verici ve uzun iyileşme süreci gerektirdiğinden artık tercih edilen yöntemler arasında değildir.

Supracor Presbiyopik LASIK yöntemi, hipermetrobik hastalara uygulanan 2. jenerasyon bir yöntem olup günümüzde artık geçerliliğini yitirmiştir. Akıllı Lazer tedavisi LASIK uygulayamayan göz kliniklerinin, Presbiyopik hastaların tedavisi için önerebildiği bir yöntem olan Supracor, hastaların yakını görebilmeleri için uzun süreli iyileşme süreci gerektiren ve göz içerisine yerleştirilen bir protez halka sayesinde Akıllı Lazer Göz Ameliyatına göre nerdeyse iki misli daha fazla yüksek maliyetli bir operasyondur. Presniyopik hastaların tedavisi Akıllı Lazer tedavisi mümkünken SUPRACOR ameliyatını kesinlikle hastalarımıza tavsiye etmiyoruz.

Multifokal Lens/mercek ile Katarakt ameliyatı, birçok klinik tarafından uygulanmaktadır. Unutulmamalıdır ki, Akıllı Lens ameliyatı Katarakt rahatsızlığı geçiren hastalar için tavsiye edilmektedir. Katarak rahatsızlığı yaşamayan hastalara Multifokal Lens/mercek ile katarak ameliyatı yapılması LASIK veya Akıllı Lazer uygulamasına oranla 3 kat daha pahalıya mal olmaktadır. Genç yaşta Kataraktı oluşmayan hastalarda Miyop veya Astigmat göz kusurları için LASIK, Hipermetrobik ve Presbiyopik, yani yakını görememe kusurunda ise kesinlikle Akıllı Lazer Ameliyatını tavsiye ediyoruz. Multifokal Lens/mercek (Katarakt) Ameliyatlarında maliyeti belirleyen birinci unsur göz içerisine yerleştirilen Lens kalitesi ve fonksiyonudur. Maliyeti belirleyen ikincil unsur Cerrah Kalitesidir. Katarakt ameliyatı LASIK ameliyatına göre daha riskli bir ameliyattır. Bu yüzden çok tecrübeli bir cerrah tarafından ve kesinlikle Hastane ortamında bulunan tam steril bir Ameliyathanede yapılması gerekmektedir. Katarakt Ameliyatını yapan Cerrahınızın özellikle Katarakt ameliyatlarında çok tecrübeli olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Son olarak da Kataraktı oluşmamış görme kusuru olan hastalarımızın Akıllı Lens yerine LASIK ameliyatı olmalarını tavsiye ediyoruz.

Lazer Göz Ameliyatları ve Katarakt Ameliyatlarımı Taksitli ödeyebilir miyim?

Nişantaşı Hastanesi Göz Merkezi diğer birçok klinikte olmayan Taksitli ödeme imkanını hastalarına sunmaktadır. Tüm Göz kusuru ameliyatlarınızda kredi skoru uygun olan hastalarımıza, Ameliyat ücretinin ister kısmı ister tamamı kadarını anında Banka kredisi ile ödeme imkanı sağlamaktayız.

Hastanemiz, hastalarımızın geliri ne olursa olsun tüm göz kusuru tedavilerimiz için 12/24/36 aya kadar kendilerinin başvuracağı düşük faizli bireysel banka kredisi ile ödemelerine imkan sağlamaktadır.

Lazer Göz Ameliyatı yapan hastanelerde fiyatı ne etkiler?

Teknoloji: Bir Hastane en son ve en iyi teknolojiyi sunabiliyorsa, bu tedaviler için daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Prosedür Türü: Minimal cerrahi müdahale gerektiren LASIK, SMILE veya diğer kliniklerin yapamayacağı Akıllı Lazer gibi prosedürler, standart ameliyatlara göre daha pahalıdır.

Reçeteye Göre: Bazı klinikler, reçetesi yani göz derecesi daha yüksek olan hastalardan daha fazla ödeme talep edebilirler. Bir kliniğin tedavi fiyatını, hastanın reçetesine göre değiştirme ihtimali çok yüksektir.

Maalesef Klinikler tarafından yapılan reklamlarda ilk başta belirtilen fiyatlar minimum reçeteli hastaların tedavi ücretlerini yansıtabilmektedir. Fakat Hastanın tetkikleri sonrasında kliniklerin bu fiyatları hastanın reçetesine göre arttırmakta oldukları, hasta şikayetlerinden anlaşılmaktadır.

Konum: İstanbul’da sadece bir lokasyonu olan kliniklerin veya muayenehanesi olan doktorların fiyatları, ulusal kliniklere oranla farklılık gösterebilir. Birden fazla şubeleri bulunan ulusal klinikler/Hastanelerin sabit bir fiyat uyguladıkları görülmektedir.

Son bakım: Bazı klinikler, hastaları son bakımları için ayrı ayrı ücretlendirerek maliyetlerini düşürebilir (reklamlarda belirtilen fiyatlarına dahil edilmediği için ameliyatın toplam maliyetleri hesaplarken dikkat etmeniz gereken önemli bir detaydır).

Şirket Büyüklüğü: Türkiye genelinde şubeleri olan Hastaneler, ölçek ekonomilerinden yararlanır ve genellikle daha düşük fiyatlar alabilirsiniz. Sadece en deneyimli cerrahlara sahip olan klinikler doğal olarak daha pahalı olabilir.

Lazer Göz Ameliyatları ve Katarakt Ameliyatlarımı Taksitli ödeyebilir miyim?

Nişantaşı Hastanesi Göz Merkezi diğer birçok klinikte olmayan Taksitli ödeme imkanını hastalarına sunmaktadır. Tüm Göz kusuru ameliyatlarınızda kredi skoru
uygun olan hastalarımıza, Ameliyat ücretinin ister kısmı ister tamamı kadarını anında Banka kredisi ile ödeme imkanı sağlamaktayız.

Hastanemiz, hastalarımızın geliri ne olursa olsun tüm göz kusuru tedavilerimiz için 12/24/36 aya kadar kendilerinin başvuracağı düşük faizli bireysel banka kredisi ile ödemelerine imkan sağlamaktadır.

En Ucuz Ameliyattan Kaçınmalı mıyım?

Kesinlikle kaçınmalısınız. Düşük fiyat demek köşeleri kesmek demektir. Ucuza bir televizyon satın alıyorsanız bu iyi olabilir, ancak Görme Kabiliyetiniz ile kumar oynamazsınız. Dünya teknoloji çağında en tecrübeli göz cerrahından, titiz bir tarama yaptırmaktan, gelişmiş son teknoloji ile ameliyat olmaktan, kapsamlı bir hastane ortamından, en güvenli ve etkili Lazer Göz tedavisini seçmekten vazgeçemezsiniz. Bu şartlardan hiçbiri Göz sağlığınızdan daha önemli değil. Unutmayın ki günümüzde kullanılan en son Göz Cerrahisi Teknolojisi kesinlikle ucuz değil, çünkü bu teknoloji ve standartları ucuz fiyatla ameliyat yapan kliniklerin size sağlaması mümkün değil.

Ek Maliyetler Var mı?

Fiyatlarımızı gayet anlaşılabilir, adil ve uygun olarak sizlere sunuyoruz. Ekstra yok, gizli maliyet yok. Lazer Göz Ameliyatını uygun fiyatlı hale getiriyoruz ve sizin için en uygun olan, faizsiz ve vadeli ödeme imkanı ile Banka Kredili ödeme avantajını sunuyoruz.

Lazer Göz Cerrahisi Sigorta Kapsamında mı?

Sağlık sigortası poliçenizi yaptırmadan önce, önceden mevcut bir göz kusuru olup olmadığına bağlı olarak Göz cerrahisi ihtiyaçlarınızın sigorta poliçenize dahil edilmesi konusunda şansınız olabilir. Genel bir kural olarak, özel sağlık sigortası şirketleri Lazer Göz cerrahisini gerekli bir cerrahi müdahale olarak kabul etmediği için (yani tıbbi olarak gerekli değildir görüşüne istinaden) lazer göz ameliyatı için ödeme yapmamaktadır.

Ancak bu konuda istisnalar olabilir, bu yüzden sigorta şirketiniz ile görüşmenizi öneririz. Maliyetlerin sigorta tarafından karşılanabileceği bazı durumlara örnekler aşağıdaki gibidir:

– Refraktif hatadan dolayı (reçete) cerrahi bir prosedür veya yaralanmadan kaynaklanıyorsa,

– Refraktif olarak göz kusuruna sebep olan derecenizin çok yüksek olduğu durumlarda,

– Lens takmanızdan dolayı intoleransınız yüksek ise veya alerjik sebeplerden dolayı kontak lens veya gözlük takmanız mümkün değilse,

– Katarakt oluşumundan dolayı Multifokal yani Akıllı Lens Katarakt Ameliyatı olmak zorunda kalırsanız,

Sigorta kapsamında olabilirisiniz.

Sigorta şirketiniz bu durumlarda tedaviniz için bir limit koyabilir. Poliçenizin karşıladığı tutarın üzerinde bir fazlalık olması durumda farkı karşılamanız gerekebilir. Bu yüzden bazı sigorta şirketlerinden ödenecek tutarın %100’ünü alamayabilirsiniz. Bu konuda mutlaka sigorta şirketiniz ile görüşmenizi öneririz. Dilerseniz Hastanemize başvurduğunuzda hasta koordinatörümüz sizin için sigorta şirketiniz ile görüşerek size yardımcı olacaktır.

Yurt Dışında Ameliyata Gitmeye Değer mi?

Kesinlikle hayır. Nişantaşı Hastanesinde uygulanan Göz Cerrahisi tedavileri, Avrupa’da bile çok az kliniğin sahip olabildiği olan son teknoloji ürünü Lazer cihazları ile yapılmaktadır. Özellikle Presbiyopi hastaları için uygulanan Excelsius Akıllı Lazer uygulaması Avrupa’da bile henüz know-how olarak uygulanamamaktadır. Hastanemizde kullanılan son teknoloji ve tecrübeli Göz Cerrahı kadromuz sebebiyle yurt dışından birçok hasta Türkiye’ye gelerek Lazer Göz tedavilerini İstanbul’da Nişantaşı Hastanesinde yaptırmaktadır. Yurt dışında yapılan Lazer Göz Tedavilerinin, Türkiye’de uygulanan tedavi fiyatlarına ve ülkesine göre 5 ila 8 kat daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Yurt dışında geçireceğiniz herhangi bir Lazer Göz tedavisinde Doktorunuz ile iletişim kurmanız için iyi derecede yabancı dil bilmenizi gerektirdiğini hatırlatmak isteriz.

Düşünülmesi Gereken Son Şeyler

Ameliyat Maliyeti, karar verme sürecinizde önemli bir unsurdur. Ancak bir lazer göz cerrahı ve/veya Hastane seçerken maliyet, en önemli unsur olmamalıdır. Bir Hastane seçerken, hastalarına mümkün olan en iyi bakımı sağlayan ve en yüksek başarı oranına ve itibara sahip bir hastane seçmelisiniz. Cerrahınızın, lazer göz cerrahları içinde en tecrübelilerden biri olduğundan emin olun. Nişantaşı Hastanesi Göz Merkezi’nde olacağınız Lazer Göz veya Katarakt ameliyatı için uzun vadeli faizsiz banka kredisi ile ödeme imkanı sunulduğundan, en ucuz kliniğe giderek riske girmenize gerek yoktur.

Lazer Göz Ameliyatları

Düzeltilmesi gereken görme kusuruna ve hastanın göz reçetesine bağlı olarak farklı türlerde lazer göz cerrahisi prosedürleri uygulanmaktadır. Günümüzde uygulanan en popüler prosedürlere hızlı bir göz atalım:

PRK (Photorefractive Keratoctomy) NO-TOUCH

PRK yeni ismi ile NO-TOUCH en eski lazer göz tedavisi türüdür. PRK (NO-TOUCH) tedavisinde korneaya erişmek için epitelin kazınarak çıkarılması veya uzun süreli lazere tabi tutularak yok edilmesini içerir. Kornea lazerle yeniden şekillendirilir ve daha sonra hastanın iyileşme süresi boyunca koruyucu bir lens takılması gerekir. Bu prosedür sonrası (5-7 gün), hasta için oldukça ağrılı ve acılı bir süreçtir. Bu günümüzde nadiren kullanılır, ancak lazer göz tedavisi için aday olarak kabul edilmeyecek çok ince korneaları olan hastalar için bir alternatiftir.

LASIK (Laser-assisted in situ keratomileusis)

Bu en yaygın lazer tedavisi türüdür ve nispeten en ağrısız olan tedavi türüdür. Korneada bir flap kapak oluşturularak, stromal tabaka açığa çıkartılır. Daha sonra kornea bir excimer lazer ışını ile yeniden şekillendirilir ve daha sonra flap kapak tekrar kapatılarak ameliyat 15-20 dk içinden tamamlanarak sonlandırılır. Bu prosedür; yakın, uzak ve astigmatizm göz kusurlarının tedavisinde en yaygın Lazer Göz tedavi yöntemidir.

LASEK (Laser-assisted epithelial keratomileusis)

Bu prosedürde, epitel (korneayı kaplayan ince hücre tabakası) geriye doğru soyulur ve Bowman tabakası ortaya çıkar. Bu daha sonra bir lazer ışını ile yeniden şekillendirilir ve epitel değiştirilir. Bu tedavi ince kornealı hastalar için en uygun seçenektir.

SMILE (Small Incision Lenticule Extraction)

Bu, LASEK ve LASIK tedavisine alternatif ve minimal cerrahi müdahale gerektiren yeni bir lazer göz tedavisidir. Bu prosedür, lazer için korneada bir flap kapak oluşturmak yerine, dünyada sadece iki firmanın üretebildiği FemtoSecond Lazer kullanarak korneanın merkezine uygulanan ışın ile stromal tabakadaki dokuyu ayırarak yapılmaktadır. Ayrılan doku daha sonra korneada açılan küçük bir yarıktan dışarı çıkartılarak ameliyat tamamlanır.

SMILE uygulaması sadece 2 dereceye kadar astigmat görme kusurunu ve miyopi görme kusurunu düzeltmek için kullanılır. Bu tedavi genelde Miyopi hastaları için uygundur. SMILE uygulaması Presbiyopik hastalara uygulanamaz. Excelsius Femton F1 FemtoSecond Lazer cihazı, SMILE yapabilen iki FemtoSecond Lazer cihazından biridir.

COVID-19 hakkında bilgilendirmesi

Nışantaşı Hastanesi Pandemi hastanesi olmadığından Pandemi sürecinde faaliyetlerine devam ettiğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi, hastalarımız için mümkün olan en yüksek standartta tedavi ve bakım sağlama devam ediyoruz. Ziyaretiniz sırasında sosyal mesafeyi koruyabilmemiz için hastanemizde sıkı kontrol önlemleri alınmıştır.

Personelimizi ve hastalarımızı olabildiğince korumak ve sosyal mesafeli tedbirlerine bağlı kalabilmek adına belli bir süre daha az yoğunlukla hizmetlerimize devam etmekteyiz .

Nışantaşı Hastanesinde, personeli ve hastaları korumak için ne gibi hükümler uygulanmaktadır?

Randevu gününüzden önce, mevcut sağlığınız ve belirtilerle ilgili bir dizi basit tarama soruları sorulmaktadır.

Randevunuza geldiğinizde sizi personelimiz tarafından karşılanacak ve benzer tarama soruları tekrar sorulacaktır. El hijyeniniz için dezenfektan uygulaması ve taze bir yüz maskesini size ziyaretiniz sırasında verilecektir. Vücut sıcaklığınız temassız bir dijital termometre tarafından kontrol edilecektir. Kontrol edildikten sonra randevunuza alınmak üzere hastane kabulunuz yapılacaktır.

Sizler için fiziksel evrak işlerini mümkün olduğunca azalttık.

Resepsiyon alanlarındaki zamanınız en aza indirilerek ilk makine testleriniz hızlıca yapılacak ve muayene odasına maskeli ve el dezenfektanı uygulanmış olarak alınacaksınız. Bir alandan diğerine geçerken kullanabilmeniz için hastanemiz içerisinde el dezenfektanına erişebilirsiniz.

Güvenliği en üst düzeye çıkarmak için Sıcak içecek servisi sunamayacağız, ancak korunaklı su sebillerinden tek kullanımlık bardaklarda su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Personelimiz tek kullanımlık önlük / üniforma ve maske takacaktır. Personelimiz semptomlar, sıcaklık ve temaslar için günlük olarak taranmakta ve kontrol edilmektedir. COVID-19 kontrol testleri hastanemizde gerektiği durumlarda personelimize uygulanmaktadır.

Personelimizin, randevunuz sırasında muayene ekipmanlarına ve kullandığınız mobilyalarımıza her defasında dezenfektan uygulaması yapmaktadır.

Randevularınıza yanınızda birlikte yaşadığınız aile fertlerinden dışında  birisini getirmemenizi öneriyoruz.

Malesef bu dönemde Nakit ödeme kabul edemiyoruz, ödeme aracı olarak  Kredi Kartı veya banka havalesini kabul ediyoruz.

Lütfen 444 00 77 nolu telefonu arayarak, e-posta göndererek veya web sayfası üzerindeki formu doldurarak bize ulaşmaktan çekinmeyin. Talebiniz ulaştığı zaman en kısa sürede size geri döneceğiz.

Hasta ilişkileri koordinatörünüz sizi en  kısa süre içinde geri arayarak uygun bir zamanda randevunuzu programlayacaktır.

Etkili sosyal mesafeyi sağlayabilmemiz için Hastane Kurallarına uymanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Görme konusunda herhangi bir sorunuz varsa, ilk önce lütfen 444 00 77 numaralı telefondan hastanemizi arayınız.