Anasayfa » Göz Eti Yürümesi Pterjiyum ve Pinguekula

Göz Eti Yürümesi Pterjiyum ve Pinguekula

Bize Ulaşın
Contact Us

 Göz Eti Yürümesi Ameliyatı

Pterjiyum ve Pinguekula

Pterjiyum Göz Eti Yürümesi, gözünüzün beyaz kısmını kornea üzerinde kaplayan konjonktiva veya mukoza zarının büyümesidir. Kornea, gözün şeffaf ön kaplamasıdır. Bu iyi huylu veya kanserli olmayan büyüme genellikle bir kanat şeklindedir. Halk dilinde Kuş Kanadı veya Göz Eti Yürümesi olarak bilinir. Pterjiyum genellikle sorun yaratmaz veya tedavi gerektirmez, ancak görüşünüzü etkiliyorsa sorun çıkarılabilir ve tedavi olmanız gerekir.

Göz Eti Yürümesinin nedeni nedir?

Göz Eti Yürümesinin kesin nedeni bilinmemektedir. Bir açıklama, ultraviyole (UV) ışığa çok fazla maruz kalmanın bu büyümelere yol açabileceğidir. Sıcak iklimlerde yaşayan ve açık havada güneşli veya rüzgarlı ortamlarda çok zaman geçiren kişilerde daha sık görülür. Gözleri düzenli olarak belirli elementlere maruz kalan kişilerde bu durumu geliştirme riski daha yüksektir.

Bu unsurlar şunları içerir:

– Polen

– Kum

– Sigara içmek

– Rüzgâr

Göz Eti Yürümesinin Öncesi ve Sonrası
Pinguekula, Pterjiyum, Kuş Kanadı, Pterjiyum Ameliyatı, Kuş Kanadı Ameliyatı, Pinguekula Ameliyatı, Göz Eti Yürümesi, Göt Eti, Göz Eti Yürümesi Ameliyatı, Gözeti yürümesi, Gözeti yürümesi ameliyatı, Gözeti yürümesi tedavisi Pinguekula, Pterjiyum, Kuş Kanadı, Pterjiyum Ameliyatı, Kuş Kanadı Ameliyatı, Pinguekula Ameliyatı, Göz Eti Yürümesi, Göt Eti, Göz Eti Yürümesi Ameliyatı, Gözeti yürümesi, Gözeti yürümesi ameliyatı, Gözeti yürümesi tedavisi
Çubuğu sola ve sağa götürün

Pterjiyum Göz Eti Yürümesinin semptomları nelerdir?

Özellikle Göz Eti Yürümesi her zaman semptomlara neden olmaz. Olduğunda, semptomlar genellikle hafiftir. Bilhassa yaygın semptomlar arasında kızarıklık, bulanık görme ve göz tahrişi görülmesi mümkündür. Ayrıca yanma hissi veya kaşıntı hissetmeniz mümkündür. Neticede Kuş Kanadı şeklide bir doku korneanızı kaplayacak kadar büyürse görüşünüzü etkiler. Özellikle kalın veya daha büyük Göz Eti, gözünüzde yabancı bir cisim varmış gibi hissetmenize de neden olması mümkündür. Sonuç olarak Pterjiyumunuz olduğunda kontakt lens kullanmaya devam edemeyebilirsiniz.

Pterjiyum ne kadar ciddi bir sorundur?

Nadirde olsa Göz Eti Yürümesinin korneanızda ciddi bir yara izi bırakması mümkündür. Bilhassa korneadaki yara izi görme kaybına neden olabileceğinden tedavi edilmesi gerekir. Özellikle küçük vakalar için, tedavi genellikle iltihabı tedavi etmek için göz damlası veya merhem içerir. Diğer yandan daha ciddi vakalarda, tedavi edilmesi gerekir ve Pterjiyumun cerrahi olarak müdahale ederek çıkarılması gerekir.

Nasıl teşhis edilir?

Pterjiyum teşhisi basittir. Göz doktorunuz, bir Bio-Mikroskop kullanarak yapılan fizik muayeneye dayanarak bu durumu teşhis edilmesi mümkündür. Doktorunuzun Bio-Mikroskop yardımıyla gözünüzü büyüterek görmesini sağlar.

Pterjiyum nasıl tedavi edilir?

Özellikle Göz Eti, görüşünüzü engellemediği veya ciddi rahatsızlığa neden olmadığı sürece genellikle herhangi bir tedavi gerektirmez. Göz doktorunuz, büyümenin görme sorunlarına neden olup olmadığını anlamak için ara sıra gözlerinizi kontrol etmek isteyecektir. Özellikle Göz Etiniz görmenizi engelliyor ve Korneanızın üzerine gelmiş ise Doktormuz Piterjiyumunuzun alınması için ameliyat önerecektir.

Göz Eti Olanlara Lazer Göz Ameliyatı Yapılırmı?

Özellikle Göz Eti Yürümeniz, Gözünüzdeki kornea tabakasına ulaşmış ve üzerine çıkmış ise Lazer Göz Ameliyatı olmanıza engel olacaktır. Bu gibi durumlarda önce Göz Etiniz alınmalı ve korneanızın 1-2 hafta süre ile iyileşmesi beklenmelidir. Akabinde doktorumuzun kararı sonrasında Lazer Göz Ameliyatınızı olabilirsiniz.

Pinguekula Nedir?

Pinguekula, gözünüzde gelişen iyi huylu veya kanserli olmayan bir büyümedir. Özellikle bu büyümeler birden fazla olduğunda Pingueculae olarak adlandırılır. Bu büyümeler, gözünüzün beyaz kısmını kaplayan ince doku tabakası olan konjonktivada meydana gelir.

Neticede her yaşta olması mümkündür. Ancak çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı insanlarda bulunur. Bilakis bu büyümelerin nadiren çıkarılması gerekir ve çoğu durumda tedavi gerekmez.

Pinguekula neye benziyor?piterjiyum, Pinguekula, göz eti, kuş kanadı

Özellikle Pinguekula sarımsı renktedir ve tipik olarak üçgen bir şekle sahiptir. Bilhassa korneanıza yakın büyüyen küçük bir yama şeklindedir.

Bu şekil Korneanın burnunuza yakın tarafında daha sık görülür, ancak diğer tarafta korneanızın yanında da büyüyebilirler.

Bazı Pinguekula büyüyebilir, ancak bu çok yavaş bir hızda gerçekleşir ve nadirdir.

Uzun vadede gelişimi nasıldır?

Pinguekula genellikle herhangi bir soruna neden olmaz. Fakat daha sonra tekrar büyüyebilir. Ancak cerrahi tipik olarak komplikasyonlara yol açmaz. Doktorumuz bunu önlemeye yardımcı olması için size ilaç verecektir.

Pinguekula nasıl tedavi edilir?

Rahatsızlığa neden olmadıkça herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur. Gözünüz ağrırsa, doktorunuz kızarıklığı ve tahrişi gidermek için size göz merhemi veya göz damlası verecektir.

Görünümü sizi rahatsız ediyorsa, Pinguekulanın cerrahi olarak çıkarılması konusunda doktorumuza danışmanız gerekir. Bazı durumlarda, Pinguekula nin daha fazla büyümemesi için Göz Cerrahımızın cerrahi müdahale ile alması gerekecektir.

 

Faydalı bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz: Göz Doktorlarımız Kimler?, Göz Kapağı Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?, Kuru Göz Hastalığım Var Nasıl Tedavi Edilir?, Şaşılık Ameliyatı Nasıl Yapılır?, Lazer Göz Ameliyatı Olmak İstiyorum.

Bize Ulaşın

Pterjiyum ve Pinguekula Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

Göz Eti Yürümesi teşhisi için hangi testler yapılır?

Görme keskinliği testi:

Bu test, bir göz çizelgesindeki harfleri okumayı içerir. Bu sayede Pterjiyumun görmenizi ne kadar etkilediği belirlenir.

Kornea topografisi:

Bu tıbbi haritalama tekniği, korneanızdaki eğrilik değişikliklerini ölçmek için kullanılır.

Bio-Mikroskop ile dijital fotoğraflama:

Bu prosedür ile Göz Eti Yürümesinin büyüme oranını izlemek için fotoğraf çekmeyi içerir.

Göz Eti Yürümesinin ilaç ile tedavisi mümkünüdür?

Pterjiyum çok fazla tahrişe veya kızarıklığa neden oluyorsa, doktorunuz iltihabı azaltmak için göz damlaları veya göz merhemleri reçete edecektir.

Pterjiyum olmasını nasıl önleyebilirim?

Özellikle Pterjiyuma neden olabilecek çevresel faktörlere maruz kalmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Gözlerinizi güneş ışığından, rüzgardan ve tozdan korumak için güneş gözlüğü veya şapka takarak Göz Eti gelişimini önlemeye çalışmalısınız. Güneş gözlükleriniz ayrıca güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından korumalı olmalıdır. Hali hazırda bir Pterjiyumunuz varsa, aşağıdakilere maruz kalmanızı sınırlamak büyümesini yavaşlatacaktır:

 • rüzgârdan
 • tozlu ortamdan.
 • polenlerden.
 • Sigara içmekten.
 • Güneş ışığından.

Sakınmanız gereklidir.

Pterjiyum Ameliyatı öncesi hangi prosedürler uygulanır?

Pterjiyum Ameliyat öncesi prosedürler

Pterjiyum ameliyatı minimal invaziv bir ameliyattır. Genellikle 30 ila 45 dakikadan fazla sürmez. Doktorumuz Göz Eti ameliyatınıza hazırlanmanız için gerekenleri söylecektir.

Ameliyat öncesinde aç kalmamanız veya sadece hafif bir yemek yemeniz tavsiye ederiz. Ayrıca kontakt lens kullanıyorsanız işlemden en az 24 saat önce lens takmamanız istenecektir.

Ameliyatlarda genel anestezi kullanılmaz Lokal anestezi damlaları ile Göz Eti olan gözünüz uyuşturulur. Gerektiğinde doktorunuz size sakinleştirici bir hap verebilir. Bu yüzden kendi kendinize araba kullanamayacağınız için ameliyattan sonra ulaşım ayarlamanızı istenecektir.

Pterjiyum Göz Eti Yürümesi Ameliyatı neden ve nasıl yapılır?

Pterjiyum ameliyatı, kanserli olmayan konjonktiva büyümelerini (pterygia) gözden çıkarmak için yapılan bir prosedürdür.

Konjonktiva, gözün beyaz kısmını ve göz kapaklarının içini kaplayan şeffaf dokudur. Bazı Pterjiyum vakaları çok az veya hiç semptom üretmez. Göz Eti Yürümesi ile oluşan dokunun aşırı büyümesi korneayı kaplayabilir ve görüşünüzü etkilemesi mümkündür.

Pterjiyum Ameliyatı

Eğer göz damlaları veya merhemler rahatlama sağlamıyorsa, doktorunuz Pterjiyumu çıkarmak için ameliyat önermesi mümkündür. Göz Eti Yürümesi görme kaybına veya bulanık görmeye neden olabilen Astigmat ortaya çıktığında da ameliyat yapılmaktadır. Diğer yandan Göz Eti kozmetik (görüntü çirkinliği)  nedenlerle çıkarılmasını istiyorsanız, detaylar hakkında doktorumuz ile görümenizi tavsiye ederiz.

Neticede operasyonlarla ilişkili birkaç risk vardır. Bazı durumlarda, bir Pterjiyum cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra geri dönmesi mümkündür. Özellikle ameliyattan sonra gözünüz kuru ve tahriş olmazı mümkündür. Neticede doktorumuz rahatlama sağlamak ve tekrar büyüme riskini azaltmak için ilaçlar reçete edecektir.

Pterjiyum Ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Pterjiyum Ameliyat sonrası:

Ameliyatın sonunda doktorumuz rahatlığınızı sağlamak ve enfeksiyonu önlemek için göz bandı veya göz ped i uygulayacaktır. Yapışmış dokunun yerinden çıkmasını önlemek için işlemden sonra gözlerinizi ovalamamanız çok önemlidir. Doktorumuz size temizlik prosedürleri, antibiyotikler ve kontrol  muayenesi planlanması dahil olmak üzere bakım sonrası talimatları verecektir. Gözünüzün kızarıklık veya rahatsızlık belirtisi olmadan tamamen iyileşmesi için iyileşme süresi birkaç hafta süremesi mümkündür.

Piterjium Ameliyatından sonra komplikasyon oluşur mu?

Ameliyat sonrası geçici komplikasyonları:

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, riskler vardır. Pterjiyum ameliyatından sonra biraz rahatsızlık ve kızarıklık olması normaldir. İyileşme sırasında bir miktar bulanıklık fark etmek de sık görülen bir durumdur. Bu nedenle görme güçlüğü yaşamaya başlarsanız, tam bir görme kaybı yaşarsanız veya Göz Etinizin yeniden büyüdüğünü fark ederseniz, doktorunuzu ziyaret etmeyi lütfen ihmal etmeyiniz.

Pinguekula ya ne sebep olur?

Bir Pinguecula, konjonktivanızdaki doku değişip küçük bir yumru oluşturduğunda görülür. Bu yumruların bazıları yağ veya kalsiyum yada her ikisini birden içerir. Bu değişikliğin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak güneş ışığına, toza veya rüzgara sık sık maruz kalmakla bağlantılıdır. Pinguecula ayrıca insanlar yaşlandıkça daha yaygın hale gelme eğilimindedir.

Pinguekula nın belirtileri nelerdir?

Özellikle bu durum gözünüzü tahriş veya kuru hissettirebilir. Ayrıca gözünüzde kum veya diğer kaba parçacıklar gibi bir şey varmış gibi hissetmenize neden olması mümkündür. Etkilenen göz ayrıca kaşınabilir veya kırmızı ve iltihaplı hale gelmesi mümkündür. Pinguekula’nın neden olduğu bu semptomlar hafif veya şiddetli olarak görülmesi mümkündür.

Göz doktorunuz, Pinguekula görünümüne ve konumuna göre teşhis edecektir.

Pinguekula mı yoksa Pterjiyum mu olduğum nasıl anlaşılır?

Pinguekula ve Pterjiyum karşılaştırması:

İki durumda gözünüzde oluşabilen et büyümesi türleridir. Bu iki hastalığında benzer yanları vardır. Ancak aralarında dikkate değer farklılıklar da vardır.

İkiside hem iyi huyludur hem de korneanın yakınında büyümeye ve gelişmeye başlar. Her ikisi de güneşe, rüzgara ve diğer sert elementlere maruz kalma ile bağlantılıdır.

Özellikle Göz Eti, Pinguekula gibi görünmez. Pterjiyum ten rengi bir görünüme sahiptir ve yuvarlak, oval veya uzundur. Göz Etinin kornea üzerinde Pinguekula’dan daha fazla büyümesi mümkündür.

Genellikle Pinguekula, Göz Eti veya Kuş Kanadı ile karıştırılması mümkündür.

Pinguekula’nın gelişmesini engelleyebilirmiyim?

İş veya günlük yaşantınız nedeniyle dışarıda çok zaman harcıyorsanız, Pinguekula geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Ancak, dışarıdayken güneş gözlüğü takarak bu büyümelerin önlenmesine yardımcı olmanız mümkündür. Güneşin ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınlarını engelleyen bir kaplamaya sahip güneş gözlüğü takmanızı tavsiye ederiz. Özellikle Güneş gözlükleri ayrıca gözlerinizi rüzgardan ve kum gibi diğer dış etkenlerden korumaya yardımcı olmaktadır.

Gözlerinizi suni gözyaşlarıyla nemlendirmek de Pinguekula oluşumunu önlemeye yardımcı olması mümkündür. Ayrıca kuru ve tozlu bir ortamda çalışırken koruyucu gözlük takmalısınız.

Hangi durumlarda Pinguekula nın cerrahi olarak alınması gerekir?

Pinguekula aşağıdaki durumlarda cerrahi olarak alınması gerekebilir:

 • Korneanızın üzerinde büyümesi ve görüşü etkilediği durumlarda.
 • Kontakt lens takanlarda aşırı rahatsızlığa neden olduğunda,
 • Pinguekula tedavisi uygulanmasına karşın şiddetli şekilde iltihaplanma ve yanma veya kızarmanın devam ettiği durumlarda.

Göz Cerrahı tarafından alınması gerekebilir.

Tecrübeli ve Deneyimli Göz Cerrahımız

Op. Dr. Alim Huseynov, Göz Doktoru, Our eye doctors, göz Doktorlarımız, Göz cerrahlarımız, eye surgeon, cornea expert, eye doctor
Göz Hastalıkları Uzmanı

Dr. Alim Huseynov

Eğitim Bilgileri:

İlkokulu, Ortaokul ve Liseyi Bakü de tamamladı. 2010 yılında Azerbaycan Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sonrasında Göz hastalıkları ihtisasını önce Bakü Milli Oftalmoloji Merkezi Azerbaycan da tamamladı. Ayrıca 2014 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bursu almaya hak kazanarak, 2014-2018 yıllarında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim dalında Türkiyedeki uzmanlık denkliğini tamamladı ve 2018 yılına kadar üniversitede araştırma görevlisi ve göz hastalıkları uzmanı olarak görev yaptı. Ayrıca Dr. Huseynov Oküloplastik Cerrahi konusunda çalışmalarına devam etmiştir. Son olarak 2019-2022 yılları arasında Özel LIV Hospital Ulus Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı olarak çalışmıştır.

İş Deneyimleri:

 • Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Özel LIV Hospital Ulus

Üyelikler, İştirak ettiği bilimsel araştırmalar:

 • Peroperatif gelişen koroid dekolmanı ve yönetimi.
 • Arka Polar Kataraktta Cerrahi Yaklaşım.
 • Iatrogenic retinal artery occlusion caused by cosmetic facial autologous fat filler injections.
 • Sigara Kullanımının Oküler Yüzey ve Kornea Sinirleri Üzerine Etkisi
 • Diskoid lupus eritematozus’lu hastada lupus koroidopatisi
 • Oküloplastik Cerrahi Yaklaşım
 • Endoftalmi ve erken parsplanavitrektomi ile tedavisi
 • Türk Oftalmoloji Derneği

Uzmanlaştığı Tedaviler ve Ameliyatlar:

 • Rekraktif Lazer Göz Ameliyatları: iLASIK (Femto Lasik), LASIK, LASEK, Trans Epitelial PRK (NO TOUCH) ve SMILE
 • Katarak Cerrahisi (Akıllı Lens Ameliyatları)
 • Keratoconus Tedavileri – Cross-Linking Ameliyatları
 • Pterjiyum – Göz eti (Kuş Kanadı) Ameliyatları
 • Göz Kuruluğu Hastalığı ve Tedavileri
 • Şaşılık Cerrahisi
 • Glaucoma- Glokom Göz Tansiyonu Tedavileri
 • Nörooftalmoloji
 • Retina Hastalıkları Tedavileri
 • Oküloplastik Cerrahi
 • Üveit Hastalıkları
 • Ektropiyon ve entropiyon cerrahisi – Göz kapağı şekil bozukluğu tedavileri
 • Enükleasyon ve Evisserasyon Protez Göz Cerrahisi

Yabancı dil:

 • İngilizce
 • Almanca
 • Rusça
 • Azerice
Selçuk Tıp Fakültesi
Refraktif ve Oküloplastik Cerrahisi
12 Yıllık Tecrübe
>8.000 Ameliyat
DAHA FAZLA

Düşük maliyetli göz ameliyatından mutlaka kaçının…

Ucuz bir göz ameliyatının sizin için uygun olduğunu düşünebilirsiniz. Ucuza bir televizyon satın alıyorsanız bu iyi olabilir, ancak görme kabiliyetiniz ile kumar oynamaya değmez. Ama bilinizki ucuz göz ameliyatı olmak demek, teknolojiden, hekim kalitesinden ve tıbbi bakım ve steril koşullarından feragat etmek ve en önemlisi risk almak demektir. Göz ameliyatı olmak isteyen bir hastanın üzerine düşen ve en çok dikkat etmesi gereken konular; son teknolojiye katarakt cerrahisi ve görüntüleme cihazlarına sahip, steril ortama sahip hastane ve tecrübeli, konusuna hakim doktor ve klinik ekibi seçmek olmalıdır. Tüm hastalarımıza sadece iki gözü olduğunu ve en önemli ve en hassas duyu organının gözleri olduğunu hatırlatmak isteriz.
Bu yapılanların hiçbiri Göz sağlığınızdan daha önemli değil ve biz kaliteden ve son teknolojiden ödün vermiyoruz. Fiyatlarımızı gayet anlaşılabilir, adil ve uygun olarak sizlere sunuyoruz.
Ücretlendirmemizde gizli maliyet yoktur. Göz ameliyatını sizler için karşılanabilir ve uygun hale getiriyoruz.