Anasayfa » Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

Bize Ulaşın
Contact Us

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı DSR Tedavisi

Göz Yaşı Kanalı nedir?

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı, Göz Yaşı Kanal Tedavisi, DSR Ameliyatı, Göz Yaşı Kanalı, Göz Yaşı, Dacryocystorhinostomy, DSR Tedavisi

Gözyaşı kesesinin ürettiği göz yaşı sıvısı gözyaşı kanalları sayesinde ile burun boşluğuna ulaştırır. Özellikle tıkalı bir Göz Yaşı Kanalı, burun üzerindeki geçiş kanalları gözyaşı sıvısını gözlerinizden düzgün bir şekilde tahliye edemediğinde oluşmaktadır. Neticede tıkalı bir Göz Yaşı Kanalınız oluştuğunda kaşıntılı, tahriş olmuş veya sulu gözlere sahip olursunuz. Bazen bebekler tıkalı Göz Yaşı Kanallarıyla doğarlar ve kendilinden açıldığından genelde tedaviye ihtiyaçları olmayabilir. Bilhassa yetişkinlerde ise tıkalı bir gözyaşı kanalı kendi kendine iyileşebilir veya ameliyat olmanız gerekebilir. Sonuçta tedavi ile çoğu insan semptomlarda tam bir rahatlama yaşamaktadır.

Tıkanmış Göz Yaşı Kanalı

Özellikle göz kapaklarınızın her biride gözleriniz tarafından üretilen yaşları tahliye eden küçük bir açıklık bulunmaktadır. İlk olarak göz kırpma, gözyaşlarını bu açıklıklara doğru yönlendirilmektedir. Oradan da gözyaşları küçük bir tüpe ve daha sonrada gözyaşı kesesisine boşalmaktadır. Bu gözyaşı kesesi, burnunuzu çevreleyen kemikli yapıların etrafından dolaşan ve burun boşluğunuza akan gözyaşı kanalına doğru yol açmaktadır.

DSR (Dakriyosistorinostomi) ameliyatı nedir?

Orjinal tıbbi terimi Dacryocystorhinostomy olarak literatürde yeralmaktadır. Özellikle göz yaşınızın gözleriniz ve burnunuz arasında akması için yeni bir yol oluşturan bir ameliyattır. Bilhassa Göz Yaşı Kanalınız tıkanmışsa bu ameliyata ihtiyacınız olur. Bu işlem, ciltte bir kesi ile dışarıdan veya ciltte bir kesi bırakmadan burun içinden endoskopik olarak yapılması ile gerçekleştirilir. Sonuçta her iki yöntem de eşit derecede başarılıdır.

Eğer Göz Yaşı Kanalı tıkanıklığınız varsa hemen bizi arayarak Oküloplastik uzman göz doktorumuzdan muayene randevusu alınız.

Faydalı bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz: Göz Doktorlarımız Kimler?. Kuru Göz Sendromu.

Bize Ulaşın

DSR Ameliyatlarında En Çok Merak Edilenler!

Tıkalı Göz Yaşı Kanalı Belirtileri Nelerdir?

Tıkalı Göz Yaşı Kanalı Belirtileri

Özellikle belirtileri şunları içerir:

 • Göz yaşının yoğun bir şekilde gözden dışarı akması.
 • Göz Yaşı Kanalında veya çevresindeki bölgede ağrılar.

Tıkalı Göz Yaşı Kanalının Nedenleri Nelerdir?

Tıkalı Göz Yaşı Kanalının Nedenleri

Çoğu durumda, tıkalı bir Göz Yaşı Kanalının nedeni bilinmemektedir. Diğer zamanlarda, tıkanıklık aşağıdaki gibi sağlık sorunlarından kaynaklanması mümkündür.

 • Doğduğunuz anatomik problemler.
 • Kronik burun ve sinüs iltihabı.
 • Bir tümörden kaynaklanan tıkanıklık.
 • Burun travması.
 • Konjonktivit.

Özellikle göz doktorumuz, gözünüzde bir tıkanıklık olup olmadığını ve varsa ne olabileceğini belirlemek için göz yaşı kanal testi uygular.

Göz Yaşı Kanal Tedavisinde Uygulanan Tedaviler Nelerdir?

Göz Yaşı Kanal tedavisinde uygulanan tedaviler

Endoskopik DSR (Minimal İnvaziv)

Bilhassa Endoskopik DSR sırasında doktorunuz, gözyaşı kesesinden burun boşluğunuza doğrudan yeni bir açıklık oluşturarak gözyaşı kanalını baypas etmek için işlem yapmak zorundadır. Neticede doktorunuz, endoskopik görüş altında nazal pasajdan geçerek kemikte gözyaşı kesesini kaplayan bir açıklık oluşturacaktır. Daha sonra gözyaşı kesesi ve burun boşluğunuz arasında bir bağlantı oluşturulur. Sonuç olarak doktorunuz, yeni gözyaşı kanalını açık tutmaya yardımcı olmak için genellikle küçük bir tüp yerleştirecektir. Böylelikle göz yaşı kanalınız tekrardan yapılandırılmış olur.

Dışarıdan kesi ile yapılan DSR (Harici Prosedür)

Özellikle harici prosedür ile yapılan bir DSR operasyonu sırasında, doktorunuz gözyaşı kesesinden burun boşluğunuza bir açıklık oluşturacaktır. Doktorunuz ciltte, gözünüzün altında ve burnunuzun yanında küçük bir kesi yapacaktır. Bu kesi sayesinde cerrahınız alttaki kemikte küçük bir açıklık oluşturulacaktır. Bu açıklık daha sonra gözyaşı kesenizi ve burun boşluğunuzu birbirine bağlacaktır. Doktorunuz, yeni gözyaşı kanalını açık tutmaya yardımcı olmak için küçük bir tüp yerletirecektir. Böylelikle göz yaşı kanalınız tekrardan yapılandırılmış olacaktır.

Neden bir DSR Ameliyatına İhtiyacım Olabilir?

Dakriyosistorinostomiye (DSR) Ameliyatı

Özellikle DSR Prosedürleri, tıkalı bir gözyaşı kanalının semptomlarını gidermek için yapılmaktadır. Neticede tıkalı bir göz yaşı kanalının göz çevresinde oluşturacağı aşırı sulanma veya kabuklanmaya sebebiyet vermesi mümkündür.

Eğer gözyaşı kanalınız aynı zamanda da enfekte ise, aşağıdaki belirtilere rastlanmaktadır:

 • Göz çevresinde şişlik ve hassasiyet.
 • Göz tahrişi.
 • Mukus akıntısı.

Bilhassa gözyaşı kanalı tıkanmış herkesin DSR operasyonuna ihtiyacı yoktur. Bilakis bu tedavi yetişkinler arasında daha yaygın bir tedavidir. Neticede döz doktorunuz önce daha az invaziv tedaviler önerilir. Bunlar, bir enfeksiyon için sıcak kompresler, masaj ve antibiyotik içermektedir. Ayrıca sağlayıcı, nazolakrimal kanalı genişletmeye çalışmak için bir prosedür önerilir. Ancak belirtileriniz şiddetliyse, mutlaka bir DSR operasyonuna ihtiyacınız olacaktır.

Diğer yandan tıkalı göz yaşı kanalınızın nedenine bağlı olarak, kombine başka tedavilerede ihtiyacınız olabilir. Örneğin, bir tümör kanalınızı bloke ederse, farklı bir tümör ameliyatınada ihtiyacınız var demektir.

Doktorunuz ile, sizin için en iyi DSR alternatifinin ne olduğunu tartışmanız gerekir. Bazen doktorlar prosedürü harici olarak uygulaması mümkündür. DSR ameliyatlarında burun boşluğuna yerleştirilmiş sert bir tüp kullanılmaktadır. Tüm tedavi seçeneklerinizin yararları ve riskleri hakkında göz doktorumuza mutlaka danışınız.

DSR Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Dakriyosistorinostominin (DSR) Ameliyatının Riskleri

Tüm prosedürlerin riskleri olduğu gibi DSR operasyonununda riskleri vardır.

 • Burunda anormal şekilde kaynaşmış doku.
 • Kanala yerleştirilen tüpüm yer değiştirmesi.
 • Aşırı kanama.
 • Enfeksiyon.
 • Belirgin yüz yara izi (yalnızca harici DSR uygulamasında vardır).
 • DSR’nin istenilen etkiyi vermemesi.

Genelde DSR ameliyatları ortalama %95-%98 oranında başarılıdır.

Özellikle riskleriniz yaşınıza, sağlık durumunuza ve yapılan DSR türüne ve nedenlerine göre farklılık gösterir. Tüm endişeleriniz ve sizin için en geçerli olan riskler hakkında doktorumuzla görüşmeniz gerekir.

DSR Ameliyatı Sırasında Ne Yaşanır?

Dakriyosistorinostomi (DSR) operasyonu sırasında yaşananlar

İşlem sırasında neler olacağı konusunda doktorumuzla mutlaka konuşmalısınız. Ameliyatınızın detayları, harici veya endoskopik yöntem ile olup olmadığına göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle, Oküloplastik konusunda eğitimli bir göz doktoru, harici cerrahiyi gerçekleştirir veya endoskopik DSR gerçekleştirmek için bir tecrübeli olması gerekir.

Her iki durumda da genel olarak, ameliyatınız sırasında aşağıdakileri bekleyebilirsiniz:

Harici bir DSR ameliyatı sırasında uyanık olabilirsiniz. Ayrıca rahatlamanıza yardımcı olacak bir ilaç alınmalıdır. Özellikle doktorumuz, hiçbir şey hissetmediğinizden emin olmak için burnunuzun içine anestezik materyaller kullanacaktır. Bazı durumlarda bölgeyi uyuşturmak için bir enjeksiyon kullanılmaktadır.
Diğer yöntem olan harici DSR operasyonunda ise ve tüm endoskopik DSR’ler sırasında sizi uyutmak için anestezi almanız gerekmektedir. Özellikle ameliyat boyunca derin bir uykuda olacaksınız ve olanları hatırlamazsınız. Harici DSR operasyonu olduysanız insizyonuz dikişlerle kapatılır.
Endoskopik DSR için herhangi bir harici dikiş veya burun tamponu yerleştirilmez.

Tıkanmış Gözyaşı Kanalı DSR Ameliyatı Sonrasındaki İyileşme Süreci Nasıldır?

Tıkanmış Gözyaşı Kanalı DSR Ameliyatı Sonrasındaki İyileşme Süreci

Özellikle Doktorumuza eğer harici DSR ameliyatı olacaksanız ameliyattan sonra ne beklemeniz gerektiğini mutlaka sorunuz. Kanama olasılığını azaltmak için burnunuzun yeniden pansuman yapılarak tampon konulması mümkündür. Çoğu harici ve Endoskopik DSR vakasında aynı gün eve gidebilirsiniz. İşlemden sonra mutlaka birinin sizi eve götürmesini önceden planlamalısınız.

Mutlaka göz, burun ve yara bakımı konusunda doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzdan emin olunuz. Özellikle enfeksiyonu önlemeye yardımcı olması için antibiyotik veya antibiyotik göz damlası almanız gerekecektir. Ayrıca doktorumuz, burun boşluğunu durulama konusunda size talimat verecektir. Bilhassa steroidler ve nazal dekonjestanlar gibi başka ilaçlara da kullanmanız mümkündür.

İşlem sonrası biraz ağrılı olabilir, bu yüzden ağrı kesici ilaçlar almanız gerekir. Harici bir DSR operasyonundan sonra göz çevrenizde biraz morarma olması normaldir. Endoskopik DSR’den sonra göz çevresinde morarma beklenmez. İyileşirken kaçınmanız gereken aktiviteler olup olmadığını doktorumuza sorunuz.

Ameliyatın etkili olup olmadığını doktorunuz size söyler. Özellikle işlemden hemen sonra doktorumuz tedavi sonrası kontrolleriniz için bir muayene randevu planlaması yapacaktır. Neticede ameliyatınızdan sonra sürekli takip gerektire bir bakımına ihtiyacınız olur. Bilhassa bir tüp yerleştirilmişse, doktorunuzun kararına göre işlemden birkaç hafta sonra tüpün çıkarılması gerekir. Çok basit olarak, gerekli olursa lokal anestezi ile silikon tüpler göz köşesinde kesilerek kolaylıkla burundan küçük bir nazal endoskopi yardımı ile alınır.

Plastik Cerrah mı Oküloplastik Göz Cerrahınamı gitmeliyim?

Bu özellikle sormanız gereken ilk sorudur. DSR ameliyatı oldukça özel bir ameliyattır. Oküloplastik uzmanlık eğitimi almamış estetik veya genel plastik cerrahlar, DSR ameliyatlarında tercih sebebi olmamalıdır. Göz yaşı kanalının tüm fonksiyonel cerrahisi, DSR cerrahisinin en iyi göz cerrahisi konusunda eğitimli göz hastalıkları uzmanı cerrahlar tarafından gerçekleştirildiği kabul edildiğinden, bu tür ameliyatlar hastanemizde oküloplastik konusunda uzman göz cerrahları tarafından yapılmaktadır.

Pek çok estetik veya plastik cerrah göz yaşı kanalı ameliyatı yapma konusunda yetkin olmasına rağmen, oftalmoloji eğitimi yoktur ve gözü muayene edemez, göz hastalıklarını anlayamaz, cerrahi planı etkileyebilecek göz problemlerini tahmin edemez veya komplikasyonları tespit etmesi beklenemez. DSR ameliyatı yaptırmadan önce seçtiğiniz cerrahın akademik uzmanlık konusunu iyi değerlendirmenizi öneririz.

Tecrübeli ve Deneyimli Göz Cerrahımız

Op. Dr. Alim Huseynov, Göz Doktoru, Our eye doctors, göz Doktorlarımız, Göz cerrahlarımız, eye surgeon, cornea expert, eye doctor
Göz Hastalıkları Uzmanı

Dr. Alim Huseynov

Eğitim Bilgileri:

İlkokulu, Ortaokul ve Liseyi Bakü de tamamladı. 2010 yılında Azerbaycan Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sonrasında Göz hastalıkları ihtisasını önce Bakü Milli Oftalmoloji Merkezi Azerbaycan da tamamladı. Ayrıca 2014 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bursu almaya hak kazanarak, 2014-2018 yıllarında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim dalında Türkiyedeki uzmanlık denkliğini tamamladı ve 2018 yılına kadar üniversitede araştırma görevlisi ve göz hastalıkları uzmanı olarak görev yaptı. Ayrıca Dr. Huseynov Oküloplastik Cerrahi konusunda çalışmalarına devam etmiştir. Son olarak 2019-2022 yılları arasında Özel LIV Hospital Ulus Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı olarak çalışmıştır.

İş Deneyimleri:

 • Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Özel LIV Hospital Ulus

Üyelikler, İştirak ettiği bilimsel araştırmalar:

 • Peroperatif gelişen koroid dekolmanı ve yönetimi.
 • Arka Polar Kataraktta Cerrahi Yaklaşım.
 • Iatrogenic retinal artery occlusion caused by cosmetic facial autologous fat filler injections.
 • Sigara Kullanımının Oküler Yüzey ve Kornea Sinirleri Üzerine Etkisi
 • Diskoid lupus eritematozus’lu hastada lupus koroidopatisi
 • Oküloplastik Cerrahi Yaklaşım
 • Endoftalmi ve erken parsplanavitrektomi ile tedavisi
 • Türk Oftalmoloji Derneği

Uzmanlaştığı Tedaviler ve Ameliyatlar:

 • Rekraktif Lazer Göz Ameliyatları: iLASIK (Femto Lasik), LASIK, LASEK, Trans Epitelial PRK (NO TOUCH) ve SMILE
 • Katarak Cerrahisi (Akıllı Lens Ameliyatları)
 • Keratoconus Tedavileri – Cross-Linking Ameliyatları
 • Pterjiyum – Göz eti (Kuş Kanadı) Ameliyatları
 • Göz Kuruluğu Hastalığı ve Tedavileri
 • Şaşılık Cerrahisi
 • Glaucoma- Glokom Göz Tansiyonu Tedavileri
 • Nörooftalmoloji
 • Retina Hastalıkları Tedavileri
 • Oküloplastik Cerrahi
 • Üveit Hastalıkları
 • Ektropiyon ve entropiyon cerrahisi – Göz kapağı şekil bozukluğu tedavileri
 • Enükleasyon ve Evisserasyon Protez Göz Cerrahisi

Yabancı dil:

 • İngilizce
 • Almanca
 • Rusça
 • Azerice
Selçuk Tıp Fakültesi
Refraktif ve Oküloplastik Cerrahisi
12 Yıllık Tecrübe
>8.000 Ameliyat
DAHA FAZLA

Düşük maliyetli DSR ameliyatından mutlaka kaçının…

Ucuz bir DSR ameliyatının sizin için uygun olduğunu düşünebilirsiniz. Ucuza bir televizyon satın alıyorsanız bu iyi olabilir, ancak görme kabiliyetiniz ile kumar oynamaya değmez. Ama bilinizki ucuz göz ameliyatı olmak demek, teknolojiden, hekim kalitesinden ve tıbbi bakım ve steril koşullarından feragat etmek ve en önemlisi risk almak demektir. DSR ameliyatı olmak isteyen bir hastanın üzerine düşen ve en çok dikkat etmesi gereken konular; son teknolojiye katarakt cerrahisi ve görüntüleme cihazlarına sahip, steril ortama sahip hastane ve tecrübeli, konusuna hakim doktor ve klinik ekibi seçmek olmalıdır. Tüm hastalarımıza sadece iki gözü olduğunu ve en önemli ve en hassas duyu organının gözleri olduğunu hatırlatmak isteriz.
Bu yapılanların hiçbiri Göz sağlığınızdan daha önemli değil ve biz kaliteden ve son teknolojiden ödün vermiyoruz. Fiyatlarımızı gayet anlaşılabilir, adil ve uygun olarak sizlere sunuyoruz.
Ücretlendirmemizde gizli maliyet yoktur. DSR ameliyatını sizler için karşılanabilir ve uygun hale getiriyoruz.